Wisława Szymborska powiedziała kiedyś, że „czytanie to najpiękniejsza zabawa, jaka ludzkość sobie wymyśliła.” Jednak to, czy dziecko polubi czytanie, czy stanie się dla niego najpiękniejszą zabawą, w dużej mierze zależy od odpowiedniego oddziaływania zarówno środowiska rodzinnego, jak i szkoły.

Nauczyciele klas drugich realizują projekt edukacyjny Książka moim przyjacielem”.  Inspiracją do podjęcia tego tematu stały się obchody Dnia Książki oraz zbliżające się święto Bibliotekarzy i Bibliotek. Zależy nam na tym, aby dzieci poczuły, że czytanie to Wielka Przyjemność.

Nasz projekt ma na celu rozwijanie zainteresowań, potrzeb i nawyków czytelniczych naszych uczniów, jak również ćwiczenie pamięci, doskonalenie ortografii, interpunkcji, poszerzanie słownictwa i rozbudzanie wyobraźni u dzieci.

W ramach projektu zaplanowane są różnorodne działania:

 • Spotkanie z książką- zajęcia edukacyjne online
 • Książka bohaterem dnia-zajęcia edukacyjne online
 • Drodzy Rodzice!  
 • Moja ulubiona książka- karta pracy
 • Dlaczego warto czytać? - filmik edukacyjny
 • Jak powstają książki? - prezentacja
 • Spotkanie z piosenką- propozycje muzyczne związane z książką
 • Czas na porcję ruchu- propozycja zabaw z gazetą
 • Zakładka do książki- prezentacja najciekawszej propozycji plastyczno- technicznej
 • Współpraca z Panią Marzanną Szumkowską, bibliotekarzem naszej szkoły w ramach promocji lektur i czytelnictwa
 • Życzenia dla Biblioteki wg. pomysłu naszych uczniów

Szczegółowe działania będą umieszczane przez nauczycieli klas drugich w zakładkach poszczególnych klas.

Mamy nadzieję, iż podjęte działania przyczynią się do rozwijania u dzieci pasji do czytania, w tym czerpania radości z lektury. Sprawmy, by najpiękniejszym wspomnieniem z dzieciństwa była radość czytania, a najbardziej wartościową pamiątką- ulubiona książka.

                                   Agnieszka Zajko Renata Rajewska, Izabela Pęza, Małgorzata Hryniewicka, Marzanna Szumkowska