Dnia 16 maja uczniowie klas 4a i 4d wyruszyli na wyprawę do Białowieży pod opieką pań Kamili Reduty-Chmielewskiej, Agnieszki Choroszewskiej, Anny Kozłowskiej oraz Ewy Zalewskiej. Wycieczka była nagrodą Dyrektora Szkoły za bardzo dobre wyniki  w nauce uzyskane w pierwszym półroczu.

Tego dnia wszyscy mieliśmy dobre humory. Byliśmy podekscytowani czekającą nas przyrodniczą przygodą.  Podróż autokarem  minęła bardzo szybko. Nawet  nie zorientowaliśmy się, gdy już dojechaliśmy do Białowieży. Pierwsze nasze kroki skierowaliśmy do Muzeum Przyrodniczo-Leśnego Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie zwiedziliśmy ekspozycję stałą i poznaliśmy różne gatunki roślin i zwierząt żyjących w Puszczy Białowieskiej. Weszliśmy również na wieżę, z której mogliśmy podziwiać wspaniałe widoki i  piękne krajobrazy. Następnie zwiedziliśmy Park Pałacowy będący pozostałością założenia parkowego w stylu angielskim oraz zabytki z okresu carskiego. Zobaczyliśmy m. in. przepiękny Dworek Gubernatora, Bramę pałacową, jedyną pozostałość po pałacu carskim w Białowieży. Strudzeni spacerem zatrzymaliśmy się na krótki odpoczynek. Jedni oglądali przygotowaną niewielką ekspozycję edukacyjną o mieszkańcach puszczy, inni mogli wejść do lub na żubra z brązu. Opuszczając teren siedziby Białowieskiego Parku Narodowego zauważyliśmy obelisk, który upamiętnia niezwykle udane polowanie zorganizowane przez króla Augusta III Sasa w XVIII wieku.

Następnie udaliśmy się na obiad. Posileni i wypoczęci mieliśmy siły, aby przebyć około trzykilometrową ścieżkę edukacyjną Żebra Żubra, wiodącą kładką przez bardzo ciekawy przyrodniczo teren. Zobaczyliśmy zarówno podmokłe olsy, jak i bagienne obszary Puszczy Białowieskiej oraz podziwialiśmy dzikie tereny prastarego lasu. Dawniej kładka zbudowana była z nierównych dębowych oraz jesionowych desek, które ułożone były w sporych odstępach. Taki widok do złudzenia przypominał żebra, stąd też się wzięła jej nazwa Żebra Żubra.

Kolejnym punktem naszej wycieczki był Rezerwat Pokazowy Żubrów. Najpierw udaliśmy się do  pawilonu edukacyjnego, gdzie główną atrakcją była interaktywna sala, której tematem przewodnim był  nie kto inny, tylko sam żubr – symbol i król Puszczy Białowieskiej. Korzystając z prezentacji multimedialnych poznaliśmy całą masę żubrowych faktów o historii,  ekologii, roli żubra w środowisku i biologii. Szczególnie inserujące było stanowisko multimedialne, pozwalające „poczuć się jak żubr” – poruszając się wprawialiśmy w ruch ekranowego żubra, wchodząc w jego skórę. Wykorzystanie techniki pozwoliło nam nie tylko poszerzyć wiedzę, ale przede wszystkim ciekawie spędzić czas. Następnie wyszliśmy na świeże powietrze, by zobaczyć w zagrodach różne zwierzęta, np. koniki polskie, dziki, wilki, żubry, żubronie i sarny.

Nasyceni wiedzą udaliśmy się na teren rekreacyjny, gdzie oddaliśmy się grom sportowym, zabawom integracyjnym. Napawaliśmy się wiosennym słońcem,  pięknem otaczającej nas przyrody oraz własnym towarzystwem, zacieśniając więzi koleżeńskie.

Zmęczeni, ale zadowoleni i jednocześnie bogatsi w wiedzę historyczno-przyrodniczą, wróciliśmy do Choroszczy.

Dziękujemy Pani Dyrektor Ewie Zawistowskiej za zorganizowanie nam tej wycieczki. Przygodę w Białowieży będziemy jeszcze długo wspominać.