W roku 1842, 23 maja urodziła się Maria Konopnicka, polska poetka i nowelistka okresu pozytywizmu. 

Warto zwrócić uwagę, że Maria Konopnicka jest związana z naszym regionem. Jej rodzice w 1841 mieszkali w Suwałkach, w domu przy dzisiejszej ul. Tadeusza Kościuszki 31 (wówczas Petersburskiej 200) i właśnie w tym mieście przyszła na świat poetka. W 1849, kiedy Maria miała siedem lat, Wasiłowscy przenieśli się do Kalisza. W Suwałkach znajduje się Muzeum im. Marii Konopnickiej, a jednym z przystanków Baśniowego Szlaku na Suwalszczyźnie jest Zaułek Krasnoludków. Mieści się on w ogrodzie przy domu Marii Konopnickiej, a więc zaraz obok Muzeum nazwanego jej imieniem. Patronami tego miejsca są sierotka Marysia i krasnoludek Błystek, bohaterowie książki „O krasnoludkach i sierotce Marysi”.

 „Czy to bajka, czy nie bajka,

Myślcie sobie, jak tam chcecie.

A ja przecież wam powiadam:

Krasnoludki są na świecie.(…)

tak zaczyna się jedna z najbardziej znanych książek dla dzieci M. Konopnickiej. Piękna baśń o Marysi, która dzięki pomocy krasnoludków odnalazła swoje gąski. Warto też przypomnieć kilka wierszy:

„O większego trudno zucha,

Jak był Stefek Burczymucha,

„Ja nikogo się nie boję!”

„Stefek Burczymucha” lub „Co słonko widziało”

„Cały dzionek słonko

Po niebie chodziło;

Czego nie widziało!

Na co nie patrzyło!”

W 1903 powstała inna baśń poetycka „Na jagody”. „Umiem piosenki znad łąki, tak jak je nucą skowronki...”: Maria Konopnicka często w swoich pracach poruszała problematykę dziecięcą. Stworzyła dla najmłodszych czytelników wiele cennych pozycji, które uwrażliwiały dzieci na bogaty świat natury i uczyły takich wartości jak: pracowitość, uczciwość, wytrwałość, zgodne współdziałanie. Dobrym przykładem jest wierszowana historia o małym kotku Pimpusiu, „Szkolne przygody Pimpusia Sadełko”. Pimpuś to ukochany, rozpieszczony jedynak państwa Sadełków. Kiedy podrósł, przyszła pora, żeby zaczął się uczyć. Rodzice postanowili oddać go na nauki do kociej szkoły z internatem. Po lekcji tańca pierwszego dnia zadowolony Pimpuś sądził, że czekają go tu tylko tańce i jedzenie. Psoty i wybryki, w których bierze udział od rana do wieczora, nie kończą się dla niego miło. Skruszony Pimpuś postanawia poprawę. Natomiast „Jak to ze lnem było” to legenda w której znajdziemy to, co zachwyca małych i dużych od ponad stu lat: ciekawą historię, pasjonującą intrygę i pouczający morał. Zaczarowany świat legendy przeniesie nas do królestwa, którego władca zapragnął złota, lecz po spotkaniu z tajemniczym kupcem zdobył znacznie cenniejszy skarb. Jaki i jak to właściwie z tym lnem było?  Oprócz twórczości dla dzieci M. Konopnicka pisała wiersze ( wydała cztery tomy Poezji), nowele takie jak „Mendel Gdański”, „Miłosierdzie gminy”, „Nasza szkapa”, „Dym” i wiele innych. M. Konopnicka była nie tylko poetką, ale pisała też prozą, uprawiała publicystykę, tłumaczyła literaturę obcą. Była również nauczycielką i prowadziła działalność społeczno – polityczną (opieka nad więźniami, protest przeciw prześladowaniu przez Niemców dzieci polskich we Wrześni). Na zakończenie należy wspomnieć, że Konopnicka była autorką jednej z najbardziej znanej w naszym kraju pieśni patriotycznej Roty.

„Nie rzucim ziemi, skąd nasz ród.

Nie damy pogrześć mowy,

Polski my naród, polski lud,

Królewski szczep piastowy.(…).

tak zaczyna się ta pieśń, która powstała podczas pobytu autorki w Cieszynie w 1908 roku. „Rota” miała być protestem Marii Konopnickiej przeciw wywłaszczeniom w zaborze pruskim. Mimo, iż melodię do tej pieśni patriotycznej układało wielu kompozytorów to dopiero 1910 roku Feliks Nowowiejski  skomponował melodię, która po dziś dzień towarzyszy słowom tej pięknej pieśni.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji o życiu i twórczości Marii Konopnickiej, która uchwałą Sejmu i Senatu RP została wybrana na jednego z patronów roku 2022:

https://view.genial.ly/60803a2e83f09d0d343fad81/presentation-maria-konopnicka-kamil-wera

Marzanna Szumkowska, Walentyna Litwin - nauczyciele bibliotekarze