Ekologia to nauka o naszym wspólnym środowisku, w którym żyjemy. Uczy nas jak o nie dbać oraz bada, jak na przyrodę wpływają nie tylko ludzie, ale też zwierzęta i rośliny, czyli wszystkie organizmy zamieszkujące naszą planetę.

Ekologia uświadamia nam, że wpływ człowieka na środowisko jest bardzo duży. To ludzie decydują o tym jaki będzie ich ślad na Ziemi. Czy nauczą się, jak dbać o środowisko, czy wręcz odwrotnie – będą żyć, korzystając z zasobów planety, myśląc tylko o sobie. Oto kilka prostych sposobów i zasad, dzięki którym każdy także dziecko może zadbać o środowisko:

  • nie chcę zostawiać „śladu węglowego”! – wiem, co to jest tzw. ślad węglowy. jeśli wychodzę z pokoju, wyłączam światło. Do szkoły jeżdżę rowerem lub autobusem. Na lekcje nie biorę wody w butelce, tylko w bidonie.

  • nie wyrzucam zabawek, oddaję je innym! – dobre artykuły szkolne, których już nie używam lub zabawki, z których wyrosłem, oddaję innym, np. w punktach zbiórki.

  • używam śniadaniówki! – śniadanie, które zrobiła mi mama, pakuję w śniadaniówkę, nie w jednorazowe papierki czy woreczki foliowe.

  • samodzielne sortuję śmieci! – wiem m.in., że wszystkie plastiki (np. zgniecione butelki) muszą trafić do żółtego kubła, a papiery do niebieskiego.

  • moje zeszyty pochodzą z recyclingu! – gdy wybieramy z rodzicami szkolną wyprawkę (zeszyty, bloki, teczki), sprawdzamy, czy papier pochodzi z recyclingu.

  • oszczędzam wodę! – gdy myję zęby lub mydlę ręce, zakręcam wodę, a gdy np. pomagam mamie po niedzielnym obiedzie – myję naczynia w misce.

W bibliotece szkolnej w czytelni na półce „Dbamy o nasz wspólny dom” można przeczytać różne książki o tematyce ekologicznej. Zapraszam, zachęcam tez do przejrzenia kilku portali poświęconych tej tematyce;

Stop suszy - o wodzie 

Klimada 2.0