CZYTANIE DLA POKOJU

Jak co roku w październiku, w naszej szkole obchodziliśmy Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Był okazją do pokazania biblioteki, jako miejsca przyjaznego uczniom, umożliwiającego rozwijanie zainteresowań i pozwalającego przyjemnie spędzić czas. Zachęcałam uczniów do częstszego zaglądania do szkolnej biblioteki  by coś poczytać, zainteresować się książką, a także wziąć udział w proponowanych na ten miesiąc konkursach.

Patronem roku 2022 jest Maria Konopnicka - autorka książek dla dzieci a hasłem Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych - „Czytanie dla pokoju” dlatego przygotowałam następujące wydarzenia i konkursy czytelnicze .

1. Spotkanie autorskie z autorką książek dla dzieci - panią Celiną Zubrycką. Prezentacja książki „Tere fere czyli bajki z dziecięcego pokoju”.

2. Konkurs plastyczny – wykonanie ilustracji do wybranego utworu Marii Konopnickiej.

3. Konkurs ortograficzny – próbuj swoich sił, krótkie dyktando na przerwę – (fragmenty do dyktand wybrane zostały z utworów M. Konopnickiej).

4. Plakat ilustrujący tegoroczne hasło: „Czytanie dla pokoju”.

Krótkie sprawozdanie:

  1. W spotkaniu z autorką książki „Tere fere czyli bajki z dziecięcego pokoju„ uczestniczyło prawie 200 uczniów z klas 2 i 3.

  2. Do wybranego utworu Marii Konopnickiej wykonało ilustrację 100 uczniów. Wcześniej zostały przeprowadzone w klasach zajęcia o autorce książek dla dzieci. Dzięki wsparciu Rady Rodziców wszyscy uczniowie otrzymali dyplomy i nagrody książkowe.

  3. Przez cały miesiąc na długiej przerwie uczniowie mogli rozwiązywać krótkie dyktanda.  Było mnóstwo emocji a dla najlepszych uczniów znalazły się drobne upominki za dobrze rozwiązany tekst. Miejmy nadzieję, że ortografia została trochę wyćwiczona.

  4. Czytanie dla pokoju” to trudny temat na pracę plastyczną jednak do biblioteki wpłynęły dwie prace. Uczniowie zostali nagrodzeni za pomysł
    i udział w konkursie.

Bardzo dziękuję Radzie Rodziców za umożliwienie zakupu nagród książkowych, krzyżówek ortograficznych i drobnych upominków dla uczestników wszystkich konkursów.