W tym roku szkolnym uczniowie brali udział w projekcie Szkolne Budżety Partycypacyjne. Akcja trwała od maja do listopada 2020. Działania obejmowały kampanię informacyjną, pisanie projektów, ich promocję oraz realizację. Pracę koordynował zespół uczniów i nauczycieli.

 

Pandemia sprawiła, iż na efekty naszych działań musieliśmy trochę poczekać, ale teraz uczniowie w pełni mogą korzystać z dwóch zwycięskich projektów: “Ogrodowy wypoczynek” oraz “Dla każdego coś sportowego”. Młodzież miała do dyspozycji realne pieniądze przyznane przez Fundacje: Soclab i Otwarta Edukacja (2600 zł), oraz wsparcie udzielone przez Burmistrza Choroszczy (również 2600 zł). 

Nasza praca została też udokumentowana na filmie promocyjnym, gdzie Zofia Ostrowska z 8 B, Piotr Wrona z 8 A i Jan Żmujdzin z 8 A dzielą się refleksjami ze swoich działań oraz zachęcają innych do udziału w szkolnym budżecie partycypacyjnym. 

 

Zapraszamy do obejrzenia filmiku:

https://www.youtube.com/watch?app=desktop&v=vzn5AZwW-E8&t=2s 

 

Uczniowie wraz z opiekunem mieli także możliwość udziału w warsztatach rozwijających kompetencje miękkie, a także wzięli udział w konferencjach Forum Edukacji Obywatelskiej oraz Forum Praktyków Partycypacji. 

 

Szkoła Podstawowa w Choroszczy otrzymała certyfikat Lidera Szkolnych Budżetów Partycypacyjnych.

 

Cieszymy się, że udało nam się zaangażować młodzież do wspólnych działań w szkolnym budżecie (złożono 6 projektów), na które łącznie oddano blisko 500 głosów.  

 

Zespół Koordynujący

Joanna Chmur, Barbara Joka, Anna Kozłowska, Ewa Zalewska

uczniowie: Zofia Ostrowska, Piotr Wrona, Jan Żmujdzin