Moi Drodzy dzisiejszy dzień jest wyjątkowym dniem. 5-go maja obchodzimy Europejski Dzień Walki z Dyskryminacją Osób Niepełnosprawnych.
Święto to zapoczątkowano we Francji na początku lat 90. XX w. Wtedy to obchodzono go, jako dzień godności osób niepełnosprawnych.

Każdy z nas pragnie swobody, wolności. Wszyscy potrzebujemy akceptacji drugiego człowieka. Są jednak między nami osoby, które mimo ogromnego serca, wspaniałych pomysłów i osiągnięć, na co dzień spotykają się z odrzuceniem, wyśmiewaniem, samotnością czy utrudnieniami, które są dla nich dużą przeszkodą w codziennym funkcjonowaniu.

Z powodu panującej pandemii, my zostaliśmy zamknięci na chwilę, pomyślmy co mogą czuć osoby niepełnosprawne ruchowo, niedosłyszące czy niewidome? Z jakimi problemami, utrudnieniami  mierzą się każdego dnia?

Zazwyczaj z tej okazji w wielu miejscach organizowane są różne spotkania, warsztaty, pikniki, czy happeningi. Niestety obecna sytuacja zmusza nas do pozostania w domu. Jednak jeśli macie ochotę w ciekawy sposób zgłębić temat niepełnosprawności zapraszamy do zapoznania się z proponowanymi przez nas informacjami:

 

 

Zapraszamy do zapoznania się ze zwiastunem filmu “Cudowny chłopak”, który porusza tematykę niepełnosprawności i dyskryminacji.

https://www.youtube.com/watch?v=pjAZvHM_dPM&ab_channel=krkino.plJoanna Świrydowicz

Izabela Iwaszkiewicz