Uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczcili ofiary Holocaustu i upamiętnili 80. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim biorąc udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie.

Przesłaniem projektu „Żonkile” jest hasło “Łączy nas pamięć”, które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności, potrzebę dialogu ponad podziałami. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość.

Społeczność naszej szkoły  aktywnie włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”. Najstarsze klasy zapoznały się z animacją ”Zdążyć przed Panem Bogiem”, opartą na motywach książki Hanny Krall. Uczniowie klas ósmych obejrzeli też film "Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943". Młodsi uczniowie wysłuchali opowiadania „Takich dwóch, jak nas trzech” Katarzyny Ryrych. Pokazom towarzyszyły pogadanki na temat sytuacji Żydów w czasie wojny, życia w getcie, przebiegu powstania i motywów postępowania jego uczestników. Dla podkreślenia wyjątkowego charakteru tego dnia, młodzież własnoręcznie przygotowała papierowe żonkile. Kwiaty  zostały rozdane uczniom, aby okazać szacunek Żydom,  którzy mimo świadomości pewnej śmierci zdecydowali się chwycić za broń, aby umrzeć z godnością, nie jako ofiary, ale ludzie dumni, przekonani o własnej wartości.

Żonkile, symbol akcji, związane są z postacią Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i  przez resztę swojego życia pielęgnował pamięć o tych tragicznych wydarzeniach. Marek Edelman w każdą rocznicę powstania w getcie warszawskim składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta w Warszawie bukiet żółtych kwiatów – często były to właśnie żonkile. Dziś kwiaty te mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną one w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim.

Udział w ogólnopolskiej akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile” umożliwił naszym uczniom poszerzenie wiedzy o tragedii 6 milionów Żydów w czasie II wojny światowej. Był także lekcją szacunku i empatii. Wiedza o Holocauście powinna być przekazywana kolejnym pokoleniom, by pamiętając o tragedii  kreowały przyszłość wolną od nietolerancji, uprzedzeń i nienawiści.