Troje uczniów naszej szkoły wzięło udział w  finale X Konkursu Wojewódzkiego „Mikołaj Kopernik i jego czasy” pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego,  który odbył się 19 kwietnia 2023 roku w Zespole Szkół Handlowo-Ekonomicznych im. Mikołaja Kopernika w Białymstoku. Maciej Ostrowski z klasy 6b oraz Natalia Kopczewska  i Zuzanna Walińska z klasy 6c w styczniu bieżącego roku wygrali szkolone eliminacje i tym samym awansowali do finału konkursu  o Mikołaju Koperniku.

Uczniowie z dużym zaangażowaniem i zapałem przez kilka miesięcy przygotowywali się do kolejnego etapu konkursu, zgłębiając dokonania Mikołaja Kopernika oraz poszerzając wiedzę historyczną na temat epoki, w której żył astronom. 19 kwietnia bieżącego roku Maciej, Natalia i Zuzanna wzięli udział w finale konkursu, który polegał na rozwiązaniu testu składającego się z kilkudziesięciu poleceń sprawdzających wiedzę uczestników o życiu i dokonaniach Mikołaja Kopernika oraz umiejętność analizowania i interpretowania źródeł historycznych na  temat wydarzeń z historii Polski i Europy na przełomie XV i XVI wieku.

Tego samego dnia odbyło się uroczyste podsumowanie zmagań oraz wręczenie nagród. Miło nam poinformować, że spośród wszystkich uczestników największą wiedzą historyczną wykazał się Maciej Ostrowski i został zwycięzcą X Konkursu Wojewódzkiego „Mikołaj Kopernik i jego czasy”.

Konkurs miał na calu upamiętnienie 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika oraz propagowanie wśród dzieci i młodzieży wiedzy o jednej z najbardziej rozpoznawalnych postaci w dziejach Polski, twórcy teorii heliocentrycznej, wybitnym ekonomiście i wszechstronnym człowieku renesansu, jego życiu i dokonaniach oraz osiągnięciach politycznych, gospodarczych i kulturalnych Polski oraz Europy od połowy XV wieku do połowy XVI wieku.

Serdecznie gratulujemy Maćkowi i życzymy kolejnych sukcesów naukowych.

 Ewa Zalewskaa