Słowami tej piosenki przywitał nas na Starym Mieście w Warszawie Kataryniarz Jan grający na nieco zapomnianym instrumencie z grupy aerofonów.  Zwiedzanie stolicy w dniu 5 kwietnia rozpoczęliśmy od sesji fotograficznej pod Syrenką Warszawską, gdzie pani robiła  zdjęcia starym przedwojennym aparatem.


 Fotki były drukowane w formie wydania ,,Kuriera Warszawskiego” w kolorze sepii. Następnie podziwialiśmy piękne, kolorowe kamieniczki na Rynku Starego Miasta. Przeszliśmy się po średniowiecznych murach obronnych starej Warszawy. Spacerując wzdłuż murów mogliśmy  pozaglądać w otwory strzelnicze, baszty oraz przyjrzeć się blankowaniu, czyli zakończeniu murów charakterystycznymi zębami, które ułatwiały zarówno ostrzeliwanie wroga, jak i unikanie ostrzału. Na chwilę zatrzymaliśmy się przy pomniku ,,Małego Powstańca”. Upamiętnia on wszystkich młodych ludzi, którzy w okresie Powstania Warszawskiego służyli jako sanitariusze lub łącznicy. Wielu z nich walczyło również z karabinem w ręku, tak jak przedstawia to postać na pomniku.

Drugim punktem programu wycieczki była wizyta w Teatrze Wielkim i Operze Narodowej, gdzie uczestniczyliśmy w spektaklu baletowym Adolpha-Charlesa Adama ,,Giselle”. Treścią przedstawienia jest opowieść miłosna z tragedią w tle. Hilarion kocha Giselle, a Giselle kocha Loysa, księcia śląskiego  przebranego za wieśniaka. Kiedy oszustwo wychodzi na jaw dziewczyna traci zmysły i umiera  przed końcem I aktu ... . ,,Giselle" to sztandarowe dzieło francuskiego romantycznego baletu, historia nieszczęśliwej miłości opowiedziana tańcem, gestem oraz muzyką w wykonaniu artystów sceny narodowej. Uczniowie byli zafascynowani inscenizacją, kostiumami, muzyką, tańcem, niektórzy byli po raz pierwszy w teatrze.                                                                   

Mamy nadzieję, że rozpaliłyśmy  iskierkę zamiłowania do kultury wysokiej.

Joanna Chmur, Barbara Joka, Anna Kozłowska