21 października uczniowie klasy 7b oraz klasy 7a pojechali na wycieczkę do Warszawy.


Na początku zwiedziliśmy   muzeum Polin, który dokumentuje wielowiekową historię Żydów w Polsce Muzeum znajduje się w sercu przedwojennej żydowskiej dzielnicy Warszawy, którą podczas wojny Niemcy przekształcili w getto. Jest to wyjątkowa przestrzeń pamięci i refleksji. Oglądaliśmy wystawę stałą, która oferuje  podróż przez tysiącletnia historię. Żydów polskich, opowiedziana na wiele sposobów i z różnych perspektyw. Dramatyczna historia Żydów polskich pobudza do empatii i szacunku dla osób odmiennych wyznań i kultur

Drugim punktem naszej wyprawy była Niewidzialna wystawa. Jest to wystawa która pomaga poznać  świata niewidomych za pomocą interaktywnych ekspozycji w ciemnych salach, po których oprowadzają niewidomi przewodnicy. W trakcie interaktywnej podróży do świata bez zmysłu wzroku byliśmy  zdani tylko na słuch, węch i dotyk. Okazało  się, że sprostanie nawet codziennym sytuacjom nie jest łatwe. Trzeba było poradzić sobie z zatłoczonym miastem, czy przeszkodami w mieszkaniu. Na szczęście można było  liczyć na pomoc niewidomych przewodników, którzy przeprowadzili  nas przez kolejne całkowicie zaciemnione pomieszczeniaWizyta na wystawie to doskonała lekcja empatii dla każdego. Przed wejściem w ciemność można zapoznać się z przedmiotami codziennego użytku używanymi przez niewidomych i podstawowymi informacjami o ich życiu.

Na koniec naszej wyprawy odwiedziliśmy muzeum więzienia Pawiak. To szczególne miejsce na mapie Warszawy upamiętnia stare więzienie działające w tym miejscu w latach 1835-1944. W jego murach byli osadzani  osoby zatrzymane w łapankach, często kobiety i dzieci, ale też członkowie ruchu oporu. Położone w ścisłym centrum miasta więzienie było świadkiem masowych zbrodni, które wstrząsnęły okupowaną Warszawą. 

Na ekspozycję oglądaliśmy  m.in.: korytarz więzienny oddziału VII oraz 5 cel, w tym kwarantanny i śmierci, które odtworzono według zachowanych rysunków, opisów i relacji więźniów. Na wystawie zobaczyliśmy  też oryginalne elementy wyposażenia, wiersze, pamiętniki, grypsy, kalendarze, a także najróżniejsze drobne przedmioty wykonane przez uwięzionych.

Nasza wycieczka była bardzo udana ,mamy nadzieję że wkrótce pojedziemy na następną Uczniowie klasy 7a i 7b oraz nauczyciele Beata Guziejko, Lena Kozłowska, Jolanta Dworakowska- Dojlida, Ewa Kraszewska.