Z uwagi na sytuację, iż w naszej szkole pojawia się coraz więcej osób z Ukrainy, w klasie 3 d odbyły się zajęcia mające na celu integrację naszych uczniów oraz ich kolegów zza wschodniej granicy.

Tematem przewodnim spotkania była piękna, choć niezbyt znana legenda o bratkach. Uczniowie zostali podzieleni na niewielkie grupy, w których musieli wykonać różne zadania. Do tego jednak potrzebowali pomocy ukraińskojęzycznych kolegów, którzy tłumaczyli wyrazy zapisane cyrylicą. Następnie jedna z ukraińskich dziewczynek opowiedziała o sobie w kilku zdaniach, a polskie dzieci musiały przetłumaczyć jej słowa. Uczniowie wspólnie doszli do wniosku, że język polski i ukraiński są zbliżone do siebie, a jedyną trudność w komunikacji sprawia im odmienny alfabet. Wtedy nauczyciel wytłumaczył dzieciom, kim byli Słowianie i objaśnił, które europejskie kraje posługują się językami słowiańskimi. (Przypominamy, że są to: Polska, Czechy, Słowacja, Rosja, Białoruś, Ukraina, Mołdawia, Słowenia, Chorwacja, Serbia, Czarnogóra, Bośnia i Hercegowina, Macedonia oraz Bułgaria.) Zajęcia miały za zadanie kształcić tolerancję wobec osób o odmiennej narodowości oraz uczyć wzajemnego poszanowania swoich języków i kultury. Warto podkreślić, że uczniowie klasy 3d z ogromną życzliwością odnosili się do swoich kolegów z Ukrainy, a nieco odmienny język ukraiński nie stanowił dla nich żadnej bariery w komunikacji.