Po okresie przerwy spowodowanej pandemią odbył się w naszej szkole Majowy Tydzień Patriotyczny. Miał on na celu włączenie całej społeczności szkolnej w uroczyste obchody Święta Pracy, Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święta Narodowego Trzeciego Maja. Uczestnictwo w majowym świętowaniu wpłynęło na  wzmocnienie  poczucia wspólnoty narodowej oraz dumy z naszej ojczyzny. Przybliżyło uczniom naszą historię, polską kulturę i tradycję, bez których znajomości nie może funkcjonować żaden naród. Pokazało, jak wielki wkład w istnienie wolnej Polski wnieśli nasi przodkowie, którzy walczyli o jej niepodległość i utrzymanie suwerenności i jak ważna jest pamięć o nich. W ramach Majowego Tygodnia Patriotycznego podjęliśmy następujące działania:

Konkurs pieśni patriotycznej „Tobie śpiewamy Ojczyzno”, który odbył się 6.05.2022 r.,

Zadaniem uczniów i wychowawców było przygotowanie interpretacji wylosowanego utworu. Jury w składzie pani Agnieszka Smoleńska, pani Małgorzata Czulewicz, pani Walentyna Litwin i pani Irena Maksymiuk przy ocenie uczestników wzięło pod uwagę zaangażowanie całej grupy, walory artystyczne, strój patriotyczny. Dokonanie oceny i wyłonienie zwycięzców nie było łatwe, ponieważ uczestnicy zaprezentowali się bardzo dobrze, a w przygotowanie występu włożyli dużo serca i zaangażowania. Konkurs odbył się w dwóch kategoriach wiekowych,  oto jego wyniki:

 I kategoria

1 miejsce klasa 5a „My Pierwsza Brygada”

2 miejsce klasa 5d „Serce w plecaku”

3 miejsce klasa 4c „Rota”

II kategoria

1 miejsce klasa 7a „Rota”

2 miejsce klasa 8b „My Pierwsza Brygada”

3 miejsce klasa 7b „Przybyli ułani pod okienko” oraz klasa 8c „Warszawianka 1831 r.”

Wszystkim uczestnikom gratulujemy udanych występów i dziękujemy za przypomnienie pięknych polskich pieśni patriotycznych.

Poniżej link z fotorelacją z koncertu.

https://docs.google.com/presentation/d/1rru8iDF4GxjSqPywNAERZ_j_0jSynZ8HT3K_P35vAIk/edit?usp=sharing

Konstytucja Szkoły Naszych Marzeń

W ramach lekcji wychowawczych został przeprowadzony krótki moduł pt. „Konstytucja Szkoły Naszych Marzeń”, który nawiązywał do polskich tradycji konstytucyjnych. W trakcie lekcji uczniowie dowiedzieli się, czym jest konstytucja i jaką rolę odgrywa ten dokument w demokratycznym państwie. Następnie zredagowali artykuły  konstytucji  swojej wymarzonej szkoły i umieścili je na plakatach. W dniu 6 maja Konstytucje szkoły Marzeń zostały wyeksponowane w auli naszej szkoły. Wymarzona szkoła naszych uczniów to szkoła bardzo przyjazna, wolna od przemocy, w której relacje opierają się na szacunku i wzajemnej pomocy. Szkoła, w której odbywają się ciekawe zajęcia praktyczne zaproponowane przez samych uczniów, organizowane są liczne wycieczki i zajęcia terenowe. W tej szkole prace domowe ograniczone są do niezbędnego minimum, a lekcje często mają formę warsztatów, prowadzonych przez uczniów. Odbywają się w niej różne imprezy integrujące całą społeczność szkolną.

Cześć i chwała Bohaterom

Święta narodowe są okazją, by oddać hołd naszym przodkom zaangażowanym w walkę o niepodległą Polskę i utrzymanie jej suwerenności. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji „Cześć i chwała Bohaterom”, w ramach której w dniach 1-6 maja odwiedzili mogiły poległych za wolność Polski lub miejsca pamięci narodowej, zapalili tam znicze, zmówili modlitwę, zadumali się nad losami Polski i Polaków. Swój udział w akcji mieli potwierdzić fotografią. W poniższym linku prezentujemy zdjęcia przysłane przez uczniów.

https://docs.google.com/presentation/d/1anKOMkkzmvGFE-PK6DJoxZgEl2jcDmPlzk76a-iWPa8/edit?usp=sharing

Test wiedzy o Konstytucji 3 Maja

Chętni uczniowie mogli sprawdzić swoją wiedzę na temat pierwszej polskiej konstytucji i okoliczności jej powstania biorąc udział w teście. Laureatami testu wiedzy o Konstytucji 3 Maja zostali:

Adam Bielawski 4a

Marcin Paszkowski 4a

Marcel Gryg 4b 

Gabriela Bołtruczyk 4b 

Jakub Oniśko 4b 

Piotr Jacewicz 4b 

Kacper Kalicki 4b 

Szymon Sokół 4B 

Zofia Krysiewicz 4 b 

Laura Siemieniuk 4b 

Bartosz Buńkowski 4b 

Krzysztof Biernacki 4c 

Dawid Okruszko 4c 

Michał Sztabelski 4c

Gabriela Szumowska 4c 

Jakub Komosa 4c

Bartosz Pogorzelski 4c 

Wiktoria Ambroziak 4c

Karol Jeromin 4c 

Damian Janowski 4c 

Karol Oleksiej 4c 

Maciej Okruszko 4c

Piotr Pękala 4d 

Kuba Kraśnicki 5b 

Kornel Dziejma 5c 

Zuzanna Loranty 5d 

Krzysztof Pogorzelski 5d

Bartłomiej Dziejma 6a 

Hanna Misiejuk 6a 

Zosia Gogol 6a 

Zuzia Okruszko 6b 

Szymon Wacewicz 7a 

Rozalia Gaweł 7a 

Julia Dziewiątkowska 7b 

Paulina Filipowicz 7b 

Gabriela Dąbrowska 7b 

Damian Krysiewicz 7b 

Izabela Markowska 7b 

Izabella Wierciszewska 7b 

Amelia Zembko 7b 

Wojciech Perkowski 7b 

Mateusz Sierota 7B

Julia Dąbrowska 7b 

Adrian Supiński 7c 

Jakub Półkośnik 7c 

Maria Kalata klasa 7c

Milena Poszwa 7c 

Weronika Sarnacka 7d 

Dominik Sarnacki 7d

Krzysztof Sokoliński 7e

Paulina Gąsowska 7e

Alicja Tracz 7e 

Julianna Xhaji 7e

Julia Pogorzelska 7e 

Kacper Bielawski 7e

Zofia Wasilewska 7e 

Zosia Puhacz 7e 

Błażej Grycel klasa 7f 

Agata Jeromin 7f 

Maja Nowik 8a

Martyna Grycel 8a 

Aleksandra Dobrogowska 8a

Wiktoria Dziejma 8c 

Magdalena Majewska 8c

Jakub Zembko 8c 

Mateusz Sidorowicz  8c 

Martyna Miastkowska 8c 

Julia Kraśnicka 8d

Miłosz Mancewicz 8d

Oliwia Okruszko 8e

Dawid Dziejma 8e 

Laureatom gratulujemy bardzo dobrych wyników!

Dziękujemy wszystkim, którzy włączyli się w obchody Majowego Tygodnia Patriotycznego, mamy pewność, że wspólne świętowanie umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakami.

 Nauczyciele historii Ewa Zalewska, Agnieszka Szarkowska, Beata Jabłońska