Na gałązce usiadł ptak: Zaszczebiotał, zatrzepotał
Ostry dzióbek w piórka otarł, Rozkołysał cały krzak.

Julian Tuwim

Wszystkie ptaki z okolicy rozszalały się z radości na wieść o tym, iż w Szkole Podstawowej w Choroszczy odbywał się konkurs ,, Budka lęgowa z recyklingu dla ptaków”. Celem konkursu było kształtowanie kreatywnego myślenia w aspekcie ochrony przyrody oraz integracja międzypokoleniowa poprzez włączenie się dzieci i dorosłych podczas realizacji zadań. Zainteresowanie konkursem przerosło oczekiwania organizatorów, bowiem dostarczono 53 przepięknych budek lęgowych.

Budka lęgowa służy przede wszystkim przeprowadzeniu lęgu – a więc założenia w niej gniazda, złożeniu jaj, a następnie wykluciu i odchowaniu potomstwa. Musi być bezpieczna i chronić młode przed szkodnikami takimi jak kuna czy kot. Taka prawidłowo skonstruowana budka powinna mieć odpowiednią odległość otwory wlotowego od dna, powinna otwierać się w celu wyczyszczenia, które zapobiega zaleganiu się pasożytów oraz zmniejszaniu się odległości od dna budki. Musi mieć odpowiednią średnicę otworu wlotowego. Nie powinna posiadać patyczka ani podestu, aby nie stanowił on lądowiska dla np. sroki. Ważnym elementem konstrukcji jest daszek, może być on jedno lub dwuspadowy oraz wystawać poza krawędzie budki. 

Komisja konkursowa składająca się z dyrekcji szkoły, nauczycieli, pracowników obsługi i oczywiście uczniów miała twardy orzech do zgryzienia bowiem wszystkie budki były bardzo pomysłowe i pięknie wykonane. Ale nie tylko estetyka była brana pod uwagę podczas oceniania prac. Liczyły się przede wszystkim podstawowe założenia konstrukcyjne, funkcjonalność i pomysłowość. Laureatów wyłoniliśmy podczas głosowania, skrupulatnie zliczyliśmy głosy i wyłoniliśmy zwycięzców. Laureatami w kategorii kl. 4-8 zostali następujący uczniowie: Paweł 8a, Mateusz 5d, Karolina 7c, Krzysztof i Adrian 7c. Wyróżnienie zdobyli : Maciek 4b, Filip 7a, Zuzia 5d, Wiktoria i Judyta 7b. W kategorii         kl. 1-3 laureatami zostali : Hubert 2f, Stanisław 3d, Szymon 3b, Bartłomiej 3c, Dorota 2b.

Dziękujemy uczniom, którzy zdecydowali się przekazać swoje budki w celu zawieszeniu ich na posesji szkoły, na skwerku przy budynku magistratu, na terenie  Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy oraz Muzeum Wnętrz Pałacowych w Choroszczy. Pozostałe budki prosimy o zawieszenie na terenie swoich posesji, pamiętając o tym, że taki domek powinien być zawieszony na wysokości od 2 do 4 m. Otwór wlotowy ma być skierowany na wschód, bo z tej strony najrzadziej wieją wiatry. Miejsce zawieszenia nie może być również w pełnym nasłonecznieniu.

Gratulujemy zwycięzcom, wszystkim uczniom wraz z opiekunami dziękujemy w imieniu ptaków za piękne budki. Domki lęgowe Pan Piotr Smalak wraz z klasą 5a umieścił na drzewach na terenie szkoły. Z pewnością możemy spodziewać się powiększenia populacji ptaków w otoczeniu naszej szkoły, bo ptaki to bardzo dobrzy sąsiedzi.

Piotr Smalak, Anna Kozłowska, Magdalena Połubińska, Kamila Waszczuk, Barbara Joka