„Człowiek jest tyle wart, ile może dać drugiemu człowiekowi"

                                                                                          Jan Paweł II

 

Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy aktywnie włączają się w działalność dobroczynną na rzecz potrzebujących wsparcia i pomocy. Są to akcje jednorazowe lub długotrwałe. Dzięki temu uczą się wrażliwości na potrzeby innych, rozwijają uczucie empatii, kształtują pozytywną postawę wobec potrzebujących. Swoją postawą i zaangażowaniem  udowadniają, że nie jest im obojętny los chorych, samotnych, niepełnosprawnych i ubogich. Za pomoc i otwarte serca należą się wszystkim serdeczne podziękowania.

W pierwszym semestrze roku szkolnego 2021/22 wolontariusze i społeczność szkolna brała udział w następujących akcjach:


  1. ,,Pieszy Rajd Katyński’’

Uczniowie naszej szkoły wraz z rodzicami i nauczycielami wzięli udział w Pieszym Rajdzie Katyńskim, który zorganizowało Stowarzyszenie Inicjatyw Harcerskich ,,Otwórzmy Bramy’’ oraz Parafia w Kozińcach. Trasa rajdu wiodła z Kozińc do Kopiska. W czasie wędrówki uczestnicy rozwiązywali zadania dotyczące znajomości historii, przyrody oraz sprawdzające umiejętności praktyczne, brali również udział w zawodach sportowych. Metą wędrówki był Kopisk, gdzie młodzież spotkała się przy wspólnym ognisku. Podczas uroczystego apelu wręczono nagrody oraz pamiątki wszystkim uczestnikom. Rajd zakończył się wspólną modlitwą przy dębie katyńskim zasadzonym na terenie Parafii w Kopisku. 

  1. ,,Pamiętamy o zmarłych” 

Listopad to miesiąc, w którym Polacy odwiedzają cmentarze, aby ozdobić groby kwiatami oraz zapalić znicze. Młodzież oraz nauczyciele z naszej szkoły zaplanowali odwiedzić Cmentarz w Choroszczy, aby uczcić pamięć o zmarłych, przypomnieć sobie jak ważne jest okazywanie szacunku osobom, które od nas odeszły. Niestety wspólne wyjście zostało odwołane ze względów epidemiologicznych. Jednakże na naszych uczniów zawsze można liczyć. Postanowili samodzielnie lub pod opieką rodziców zapalić znicze na opuszczonych grobach. 

  1. “Łańcuch dobra”

Uczniowie naszej szkoły już kolejny raz z ogromnym zaangażowaniem przyłączyli się do akcji. Idea bicia rekordu to zadanie symboliczne - ma pokazać dzieciom z dystrofią, że nie  są samotne w swojej chorobie, że jest ogrom ludzi o wielkich sercach, którzy są z nimi, wierzą    w nich, są dla nich wsparciem i podejmują wyzwanie jakim jest stworzenie możliwie  jak najdłuższego łańcucha.  

  1. ,,Świąteczny kiermasz”

Uczniowie wraz z nauczycielami w świetlicy, w domach  z rodzicami przygotowywali ozdoby świąteczne, a efekt ich pracy to: stroiki, ozdoby z masy solnej, makaronu, szyszek, gałęzi, kartki świąteczne itp. Wszystkie ozdoby zostały przekazane na kiermasz  organizowany przez fundację Jolanty i Leszka Czarneckich. Kiermasz świąteczny to  doskonała okazja do zakupu ręcznie robionych ozdób choinkowych, dekoracji świątecznych    i wyjątkowych prezentów. Od wielu lat fundacja niesie pomoc dzieciom i młodzieży, która została poszkodowana w wyniku wypadków i chorób. Robi  wszystko, aby zapewnić im powrót do normalnego życia. Ponadto wspiera również wybitnie uzdolnionych przedstawicieli młodego pokolenia poprzez finansowanie programów stypendialnych. Świąteczne ozdoby wykonywali również uczniowie ze szkolnej gazetki Czas Na Klimat. Efektem ich prac są piękne, wielobarwne cekinowe  bombki. Ozdoby te zostały przekazane na kiermasz charytatywny.

  1. ,,Pomagamy kociakom bezdomniakom” 

Naszej szkoła włączyła się w akcję pomocy tym, którzy nie mogą  o to poprosić, czyli bezdomnym kotom i psom ze Stowarzyszenia PSIEroty z Podlasia. Zbieraliśmy karmę suchą    i mokrą, żwirek oraz zabawki dla bezdomnych zwierząt. Byliśmy pod wrażeniem ilości zebranej karmy. Cieszymy się, że los porzuconych bezdomnych zwierząt nie jest obojętny dzieciom z naszej szkoły. 

  1. ,,Zbiórka nakrętek”

Zbieranie nakrętek to jedna z najpopularniejszych akcji społecznych, które są organizowane od kilku lat w naszej szkole. To działanie charytatywno-ekologiczne, do którego może włączyć się każdy. Plastikowe nakrętki - od napojów, oleju, kawy rozpuszczalnej lub od detergentów są  w każdym domu. Zbiórka  jest prosta i nie wymaga od osób biorących  w niej udział dużego zaangażowania, wystarczy przynieść do szkoły zebrane przez siebie nakrętki. Celem akcji jest sfinansowanie rehabilitacji Weroniki. 

  1. ,,Podaruj książkę bibliotece”

To projekt zainicjowany przez rodziców uczniów  naszej szkoły. Młodzież przynosiła książki, aby wzbogacić zbiory szkolnej biblioteki. Zebraliśmy kilkaset egzemplarzy ciekawych lektur, bajek oraz książek przygodowych przeznaczonych najmłodszym czytelnikom.

  1. ,,Paczuszka dla Maluszka” 

 Szkolne Koło Wolontariatu od 26 listopada do 22 grudnia prowadziło zbiórkę artykułów higienicznych oraz zabawek. Można było przynosić takie rzeczy jak: pieluszki jednorazowe, nawilżane chusteczki, oliwki, pudry, podkłady medyczne, kremy, mydła, szampony dla małych dzieci i niemowląt, płyny do kąpieli i przeciw odleżynom, proszki do prania, środki dezynfekujące. Organizowaliśmy również zbiórkę nowych zabawek oraz książeczek.             Czyniąc dobro połączyliśmy się z MGKS Narew Choroszcz, Poradnią Lekarza Rodzinnego przy SPPZOZ, Apteką w SPPZOZ, Zakładem Opiekuńczo – Leczniczym w SPPZOZ oraz SPPZOZ w Choroszczy. Adresatem akcji została Fundacja ,,Pomóż Im” Białostockie Hospicjum dla Dzieci.

            Nasza młodzież kieruje się wrażliwością oraz troską o drugiego człowieka. Chce nieść bezinteresowną pomoc, służąc tak potrzebującym ludziom jak i zwierzętom. Podejmowana przez uczniów - wolontariuszy aktywność wpływa pozytywnie na rozwój ich osobowości, jest ważna i pożądana ze względu na wymiar edukacyjno - wychowawczy. W każdym z nas drzemią niewyczerpane pokłady dobra. 

DOBRO WRACA …                                                                    Szkolne Koło Wolontariatu