,,Kolędnicy wędrownicy z gwiazdą na patyku. Pogubili wszystkie nuty ze starych śpiewników. Kolędują na gitarze, rock n' rolla niosą w darze. Rock n' rolla niosą w darze …” ze słowami tej świątecznej piosenki uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy wchodzili do poszczególnych  klas z inscenizacją Bożonarodzeniową. W tym roku ze względu na obostrzenia pandemiczne jasełka odbyły się w innej niż zazwyczaj formule. Uczniowie pod opieką nauczycieli przedmiotów przyrodniczych przygotowali przedstawienie kolędnicze na wzór dawnych obrzędów ludowych, podczas których kolędnicy przebrani za różne postaci pukają do każdego domu, aby wnieść do niego szczęście przez swój krótki występ.


Kolędnicy urozmaicali swoje pokazy teatralnymi przedstawieniami, zwanymi herodami. Były to historie opowiadające o ewangelicznej rzezi niewiniątek i śmierci króla Heroda. Obok Heroda w dramacie występował anioł i diabeł - obrazowali oni walkę dobra ze złem. W finale przedstawienia Herod skazany jest na śmierć, a diabeł zabiera jego duszę.

Zgodnie z tradycją w szkolnej inscenizacji wystąpiła Maryja z Dzieciątkiem  i Józefem, Herod, Gwiazdor, pastuszkowie oraz anioły i diabły. Były też nawiązania do czasów współczesnych. Przedstawienie wywołało wiele emocji i bardzo się podobało uczniom, nauczycielom, dyrekcji oraz pracownikom szkoły. Młodzi aktorzy mieli możliwość przekazać społeczności szkolnej tradycyjne świąteczne  zwyczaje oraz zaprezentować swoje umiejętności artystyczne. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą grą aktorską, a śpiew chóru dopełnił i uświetnił przedstawienie. 

   Zespół nauczycieli przedmiotów przyrodniczych