10 listopada 2021r., w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy spotkali się on-line z rówieśnikami z zaprzyjaźnionej szkoły w Nairobi.


 

Było to pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym w ramach projektu Face to Face With The World International Educational and Humanitarian Project. Uczestniczyli w nim uczniowie klasy 6a i 6b pod opieką nauczycielki języka angielskiego pani Joanny Chmur oraz dzieci z klasy 5 wraz z nauczycielką panią Margaret Waterlink z kenijskiej szkoły podstawowej.

Tematem lekcji on-line było Święto Odzyskania Niepodległości przez Polskę oraz poznanie symboli narodowych obu krajów. Dzieci zaśpiewały hymn oraz pokazały symbole narodowe – flagę i godło. Nasi uczniowie dowiedzieli się, że na kenijskiej fladze przedstawiona jest tarcza masajskich wojowników oraz skrzyżowane masajskie miecze. Czerń symbolizuje czarnoskórego mieszkańca Kenii, czerwień to krew przelana w czasie powstania Mau- Mau a zieleń symbolizuje piękno kenijskiej przyrody. W Kenii Dzień Jamhuri, zwany także Dniem Niepodległości, jest jednym z najważniejszych świąt narodowych. Obchodzi się go 12 grudnia jako upamiętnienie uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1963 roku. Nasza młodzież zapoznała Kenijczyków z symboliką biało-czerwonej flagi oraz pokazała godło Polski. Podczas lekcji dzieci śpiewały patriotyczne pieśni. Wymieniły się serdecznościami i pozdrowieniami.

Spotkanie było dla naszych uczniów ciekawym doświadczeniem oraz cenną lekcją tolerancji, zrozumienia i otwartości na ludzi żyjących w innej kulturze. Mogli również sprawdzić swoje umiejętności porozumiewania się w języku angielskim.

Barbara Joka, Anna Kozłowska, Joanna Chmur