"Świat szkole, szkoła w świecie"- pod takim tytułem uczniowie z klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Choroszczy w dniach 16-18.11.21r. brali udział w interaktywnym festiwalu internetowym podczas Tygodnia Edukacji Globalnej. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie.


Pierwszego dnia młodzież szkoliła się podczas serii spotkań online na internetowych webinarach, warsztatach, pokazach filmów i spotkań z ekspertami. Celem było poszerzanie wiedzy wśród młodzieży oraz zainteresowanie ich ważnymi      i aktualnymi zagadnieniami z zakresu edukacji globalnej. Webinary obejmowały takie  wyzwania jak : zmiana klimatu, migracje, równości płci. Na pierwszym spotkaniu mówiono o roli kobiet w naukach ścisłych. Webinar poprowadziły dwie prelegentki – jedna ze świata nauki, druga z branży IT. Drugie spotkanie poświęcone było migracjom. Prowadząca podzieliła się z uczniami i uczennicami poradami, co każdy może z nas zmienić w swoim zachowaniu, aby świat stał się lepszy. Po południu odbyło się trzecie spotkanie poświęcone tematyce  zmian klimatu. Prelegentka opowiedziała jak można działać na rzecz klimatu we własnym domu, szkole oraz jak codzienne czynności mogą wpływać na ochronę klimatu i planety.

Drugi dzień festiwalu internetowego ,,Świat w szkole, szkoła w świecie" był bardzo intensywny. Uczniowie wykonywali zadania, których rozwiązania zamieszczali na PADLECIE. Były to m.in. zadania dotyczące działań w zakresie ochrony klimatu, wykonania projektu graficznego z opisem różnorodności biologicznej, ułożenia haiku  (japoński utwór poetycki składający się z 17 sylab) o treści przyrodniczej, zaprojektowania maszyny przyszłości wykorzystującej odnawialne źródła energii. Uczennice przeprowadziły wywiad z Panią Dyrektor Ewą Zawistowską na temat segregacji odpadów. Dziewczęta opracowały również serię pytań dotyczących sytuacji na naszej granicy. Sprawa uchodźców jest szeroko obecna w aktualnej  debacie publicznej i jest w kręgu  zainteresowań naszych uczniów. Na te pytania odpowiedzi udzielą eksperci z CEO. Młodzi redaktorzy z naszej szkolnej gazetki tym razem wcielili się w rolę reporterów i nakręcili filmik przyrodniczy o szkolnej łące kwietnej. Powstały plakaty przedstawiające jak będzie wyglądała szkoła w 2050 roku.

Ostatni dzień  upłynął na podsumowaniu działań. Uczniowie otrzymali link do PADLETA i mogli zapoznać się z pracą swoich rówieśników z innych szkół, komentować oraz lajkować posty.

  Zadania wykonywane podczas festiwalu wymagały kreatywności, umiejętności pracy w grupie i działania pod presją czasu. Uczniowie świetnie się spisali, powstały ciekawe prace, które zostały umieszczone na szkolnym korytarzu, dzięki temu efekty pracy zespołów są dostępne dla całej społeczności szkolnej. W wydarzeniu brało udział ok. 200 grup uczniowskich z całej Polski. Była to bardzo ciekawa forma nauki poprzez zabawę oraz przygotowanie do zdalnej pracy w przyszłości.

                                                                                     Barbara Joka, Anna Kozłowska