Zgodnie z tradycją naszej szkoły w lutym intensyfikujemy działania profilaktyczne w obszarze bezpiecznego korzystania z zasobów internetu. Aktywność ta związana jest z obchodzonym w tym roku 9 lutego – Dniem Bezpiecznego Internetu. Ze względu na zdalną formę nauki zaplanowaliśmy działania na kilka dni. Staraliśmy się, tak dostosować aktywności, aby były one dostępne dla każdego ucznia.


Zachęciliśmy uczniów klas 7 i 8 naszej szkoły do udziału w projekcie „Przystań w sieci”. Jest to projekt edukacyjny, który powstał z inicjatywy Facebooka, NASK PIB i UNICEF Polska. Został stworzony z myślą o odbiorcach poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące odpowiedzialnego korzystania z internetu, ochrony własnego wizerunku w sieci i bezpieczeństwa online. Projekt objęty jest honorowym patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego. Uczniowie starszych klas pod opieką nauczycieli p. Małgorzaty Czulewicz, p. Izabeli Borysewicz i p. Rafała Popko uczestniczyli w wybranych warsztatach e-learningowych w ramach sześciu modułów:

- prywatność w sieci,

- cyberprzemoc,

- cyberzagrożenia,

- nielegalne i szkodliwe treści w internecie,

- cyfrowe ślady i reputacja online oraz

- fałszywe informacje.

Zaproponowane przez twórców projektu szkolenia poruszały najbardziej aktualne zagadnienia dotyczące świadomego i bezpiecznego korzystania z mediów społecznościowych i internetu. 

Nauczyciele i uczniowie otrzymali Certyfikaty projektu „Przystań w sieci” potwierdzające wiedzę i kompetencje niezbędne do radzenia sobie z niebezpiecznymi sytuacjami pojawiającymi się w cyfrowym świecie.  W ramach obchodów Dnia Bezpiecznego Internetu i Dnia Świadomego Korzystania z Internetu uczniowie klas 4-8 uczestniczyli w wielu ciekawych inicjatywach przygotowanych przez nauczycieli. Wykorzystując serwis Jigsawplanet.com uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności w układaniu e-puzzli. Oczywiście tematem przewodnim tego ćwiczenia były zasady bezpiecznego korzystania z internetu. Taka forma aktywności przynosi uczniom wiele zalet. Układanie e-puzzli to nauka przez zabawę, świetnie rozwijająca zdolności przestrzenne, doskonaląca pamięć i koncentrację, myślenie logiczne oraz wspierająca rozwój wyobraźni i kreatywności. Kolejną inwencją, do której zachęciliśmy młodzież był teleturniej, opracowany jako test wielokrotnego wyboru, z ograniczeniem czasowym i dodatkowymi bonusami. Ta interaktywna gra została utworzona na portalu Wordwall i cieszyła się ogromnym zainteresowaniem uczniów klas starszych. W realizację przedsięwzięcia zaangażowali się też wychowawcy świetlicy szkolnej i pod kierunkiem pani A. Kozłowskiej został opracowany i udostępniony młodzieży Quiz wiedzy o bezpieczeństwie w internecie. Chętni uczniowie wykonali prezentacje multimedialne dotyczące bezpieczeństwa cyfrowego. Jedną z nich można obejrzeć na fb Globalni w Choroszczy: https://www.facebook.com/groups/2138412416409227/permalink/2773839199533209/.

Drodzy Rodzice,

wszystkich Państwa, którzy chcieliby się dowiedzieć więcej na temat niebezpieczeństw czyhających na dzieci oraz tych, którzy chcieliby poznać skuteczne metody na wyeliminowanie zagrożeń w internecie, zapraszamy do zapoznania się z materiałami na następujących stronach:

- https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci

- https://akademia.nask.pl/baza-wiedzy/dla-rodzicow.html

- https://116111.pl/

- fdds.pl – oficjalna strona Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę

- www.saferinternet.pl – oficjalna strona projektu Komisji Europejskiej, realizowanego w Polsce przez konsorcjum: Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę i Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa

- www.necio.pl – serwis o bezpieczeństwie online, przeznaczony dla dzieci w wieku 3-6 lat

- www. sieciaki.pl – strona promująca bezpieczne zachowania w sieci

- fundacja.orange.pl/kurs/ - Bezpiecznie Tu i Tam - kurs internetowy dla rodziców

- www.dzieckowsieci.pl- strona kampanii "Chroń dziecko w sieci", która ma na celu przestrzec rodziców przed konsekwencjami kontaktów dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym ze szkodliwymi treściami w Internecie i wskazać im, jak ograniczyć ryzyko takich kontaktów.

- https://dyzurnet.pl

- uwaznirodzice.pl

- https://przystanwsieci.pl/