W tym roku Przedszkole Samorządowe w Choroszczy wraz z Szkołą Podstawową w Choroszczy włączyło się w akcję „Ida Święta nie o Sms-ie lecz o kartce pamiętaj”.

Akcja ta polega na promowaniu tradycyjnej formy przekazywania życzeń świątecznych, jaką jest wysyłanie kartek pocztowych. 


Akcja jest odpowiedzią na nasilający się problem uzależnienia dzieci i młodzieży od smartfonów. Obecne pokolenie młodych ludzi jest określane przez badaczy „Młodzi Cyfrowi” terminem „Always on” oraz podkreśla się niepokojące objawy coraz częstsze do zaobserwowania już u najmłodszych dzieci tj. niepokój, częste zdenerwowanie czy problemy z koncentracją.

Akcja  „Wyślij pocztówkę” jest  próba ukazania dzieciom i młodzieży alternatywy do rzeczywistości online. Dzieci i młodzież próbowali odpowiedzieć na pytanie – co symbolizuje otrzymana pocztówka i jaki przekaz ze sobą niesie. Odpowiedzi były bardzo podobne – ta kartka to poświęcony czas, żeby babcia czy dziadek którzy mieszkają daleko poczuli, że są kochani, że się o nich pamięta. Dzieci mówiły o tym, jak bardzo lubią dostawać kartki, ile radości niesie otwieranie koperty i ustawianie pocztówek na półce. Każde dziecko dostało jedną pocztówkę – która miała przypominać o tej akcji. Bardzo nas zaskoczyła reakcja dzieci, które stwierdziły, że pocztówka jest piękna, ale wykonana przez nich osobiście przyniesie ich bliskim jeszcze więcej radości.

 

Koordynatorzy projektu:  p. Malgorzata Hubbell i p. Aneta Wysocka (Przedszkole Samorządowe w Choroszczy),

 p. Agnieszka Krysiewicz ( Przedszkole w Barszczewie),

 p. Monika Kuchcińska  (Szkoła Podstawowa w Choroszczy).