W kwietniu obchodzimy kilka świąt „książkowych”.

2 kwietnia w rocznicę urodzin Hansa  Christiana Andersena obchodzimy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci.  Co roku Międzynarodowego Dnia Książki Dla Dzieci inny kraj promuje literaturę dla młodych czytelników. Nad tegorocznym świętem czuwała kanadyjska sekcja IBBY (International Board on Books for Young People). To z ust kanadyjskiego pisarza Richarda Van Campa dzieci na całym świecie usłyszały, że "czytanie to wolność, czytanie to oddech". Czytanie pozwala zobaczyć rzeczywistość z innej perspektywy oraz zaprasza nas do światów, których nie chcemy opuścić, a opisane w książkach"historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia". Przeczytajmy przesłanie przetłumaczone przez Katarzynę Ryrych autorkę wielu powieści dla dzieci i młodzieży:

"Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia

Czytanie to wolność. Czytanie to oddech.

Czytanie pozwala zobaczyć świat w nowy sposób i zaprasza do światów, których nigdy nie chcesz opuścić.

Czytanie pozwala twojej duszy śnić.

Mówią, że książki są przyjaciółmi na całe życie i zgadzam się z tym.

Twój idealny wszechświat rośnie tylko wtedy, gdy czytasz.

Historie to skrzydła, które pomagają wznosić się każdego dnia, więc znajdź książki, które przemawiają do twego ducha, do twego serca, do twego umysłu.

Historie to lekarstwa. Leczą. Pocieszają. Inspirują. Uczą. Błogosław gawędziarzy, czytelników i słuchaczy.

Błogosław książki. Są lekarstwem na lepszy, jaśniejszy świat.

Mahsi cho. Dziękuję bardzo."

23 kwietnia to inna równie ważna data - Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. To doroczne święto promujące czytanie książek, a także ochronę praw autorskich. W Dniu Książki odbywają się przeważnie liczne wydarzenia kulturalne i artystyczne, spotkania z autorami, wspólne czytanie i inne aktywności mające na celu promowanie czytelnictwa. W  naszej szkole z tej okazji uczniowie klas IV uczestniczyli w zajęciach czytelniczych podczas, których rozmawiali o swoich ulubionych książkowych bohaterach, czytali i poznawali różne książki dostępne w bibliotece szkolnej, oraz brali udział w zabawach literackich. Natomiast uczniowie  klas siódmych wzięli udział w zabawie czytelniczej „Czy znasz książkę…?. Zachęcam do obejrzenia dwóch prezentacji poświęconych książkom.

https://view.genial.ly/5eb3dd377082580d68201c9f/presentation-jak-wazna-jest-ksiazka-w-zyciu-czlowieka

https://view.genial.ly/5eb334184a7fce0d5029e5db/presentation-prezentacja-czy-warto-czytac-ksiazki