Wielkimi krokami zbliża  się  maj, który jest miesiącem szczególnym w historii Polski. 1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Natomiast 2 maja jest świętem symboli narodowych, obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Data 3 maja upamiętnia rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji w 1791 roku.  


W bieżącym roku mija 230 lat od tego pamiętnego wydarzenia.  Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rok 2021 Rokiem Konstytucji 3 Maja, aby w sposób szczególny i podniosły   upamiętnić powstanie dokumentu, który jest jednym z symboli naszej niepodległości i oddać hołd wszystkim, którzy przyczynili się do powstania tego aktu, jednocześnie zachęcić Polaków do refleksji nad dziedzictwem Konstytucji współcześnie.

Święta Majowe kojarzą nam się z uroczystymi obchodami, występami artystycznymi oraz paradami z symbolami narodowymi. Już drugi rok z rzędu te wyjątkowe dni będą przez nas obchodzone nieco mniej hucznie, ale za to w rodzinnym gronie.

Rok Konstytucji 3 Maja  w naszej szkole chcemy uczcić poprzez realizację projektu historyczno – patriotycznego pt. „Wiwat Maj Trzeci Maj” - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Przedsięwzięcie skierowane jest do uczniów klas IV – VIII naszej placówki. Ideą tego projektu jest: zainteresowanie dzieci i młodzieży przeszłością,  przypomnienie głównych założeń Konstytucji 3 Maja i jej roli w historii narodu polskiego, kształtowanie postaw patriotycznych, uczczenie 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji.

Zachęcamy wszystkich młodszych i starszych  członków naszej społeczności szkolnej do wspólnego świętowania poprzez włączenie się  w realizację projektu. Mamy nadzieję, że chętni uczniowie wykonają przynajmniej jedną z podanych poniżej aktywności, za co otrzymają oceny z historii lub muzyki oraz pochwały. Zdjęcia, prezentacje lub nagrania efektów pracy należy przesłać do 10 maja na maile klasowe.

Zadania projektu historyczno – patriotycznego „Wiwat Maj Trzeci Maj” - 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja polegają na:

- wykonaniu zdjęcia ukazującego polskie barwy narodowe w kontekście rodzinnym czy lokalnym;

- stworzeniu prezentacji lub filmiku o polskich symbolach narodowych; 

- udziale w konkursie sprawdzającym wiedzę historyczną na temat Konstytucji 3 Maja i okoliczności jej uchwalenia- test konkursowy dostępny jest pod linkiem:

https://docs.google.com/forms/d/1rJAZhI4Nva_yQKH0M_j1O_w4kGdvxmWT-nNiPQF7OLQ/edit ;

- zaprojektowaniu i wykonaniu plakatu upamiętniającego 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja;

- przygotowaniu prezentacji lub filmiku  na temat twórców, okoliczności uchwalenia w 1791 roku Konstytucji 3 Maja, jej postanowień i znaczenia w historii Polski;

- zaśpiewaniu, wybranej pieśni patriotycznej i nagraniu wykonania.

Święta Majowe są  szczególnymi dniami, podczas których umacniamy  poczucie  narodowej wspólnoty i dumy z naszej ojczyzny, jej historii, kultury i tradycji. Biel i czerwień flagi to barwy polskiej wolności, które przypominają nam, jak długą i trudną mieliśmy do niej drogę. 

Z okazji 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja życzymy wszystkim członkom naszej społeczności szkolnej, aby wspólne  świętowanie umocniło poczucie tożsamości narodowej oraz dumy z bycia Polakiem.

W. Dudziński, B. Jabłońska, A. Szarkowska, E. Zalewska