Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy po raz szósty uczcili ofiary Holocaustu oraz wzięli udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” zorganizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Miała ona na celu upamiętnienie 78. rocznicy powstania w getcie warszawskim, które było pierwszym miejskim powstaniem w okupowanej Europie.

Symbolem pamięci tego wydarzenia z 1943 roku są żonkile dlatego, że ostatni przywódca zrywu Marek Edelman w każdą rocznicę składał bukiet tych żółtych kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta. Dziś żonkile mają symbolizować pamięć, szacunek i nadzieję. Kwitną one w tym samym czasie, gdy obchodzona jest rocznica powstania w getcie warszawskim.

Uczniowie klas siódmych i ósmych naszej szkoły  podczas lekcji historii obejrzeli film pt. „Muranów – Dzielnica Północna” opowiadający o żydowskiej historii dzielnicy Muranów w Warszawie. Narratorka Ala, młoda warszawska Żydówka, zabrała widzów w multimedialną podróż po różnych miejscach Muranowa i przybliżyła  najważniejsze historie z nim związane z okresu ostatnich stuleci, zwracając szczególną uwagę na zagładę społeczności żydowskiej Warszawy w czasie II wojny światowej.  Film został zrealizowany w stylistyce youtuberskiej i zawierał animacje oraz archiwalne filmy i fotografie. Materiał bardzo zainteresował i poruszył młodzież.

Projekcja filmu była pretekstem do dyskusji na temat losów Żydów w Polsce, ich kultury i historii. Skłoniła także do refleksji nad ciemną stroną natury ludzkiej oraz negatywnymi skutkami działania człowieka: wojną i ludobójstwem.

Młodzież z najstarszych klas sprawdziła również swój zasób wiadomości o zagładzie Żydów w Szkolnym Teście  Wiedzy o Holocauście. Najlepsze wyniki uzyskali: Piotr Wrona 8a, Jakub Markiewicz 7a, Magdalena Majewska i Jakub Zembko 7c. Laureaci konkursu zostali nagrodzeni ocenami celującymi z historii, a pozostali uczestnicy pochwałami.

Udział w ogólnopolskiej akcji społeczno – edukacyjnej „Żonkile” umożliwił naszym uczniom poszerzenie wiedzy o tragedii Żydów w czasie II wojny światowej. Był także lekcją szacunku i empatii. Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość – wolną od nietolerancji, uprzedzeń i nienawiści.

 

Ewa Zalewska