Dnia 11 listopada obchodzimy w naszym kraju Narodowe Święto Niepodległości. Jest to symbol wiary, walki o wolność oraz zwycięstwa. 11 listopada 1918 roku, po 123 latach niewoli, Polska odzyskała niepodległość i powróciła na mapę Europy. Dla upamiętnienia 101. rocznicy tego wydarzenia - 8 listopada 2019 roku – w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia, którą uświetnili swoją obecnością pan Robert Wardziński - burmistrz Choroszczy, ksiądz proboszcz Leszek Struk, pani Dorota Muczyńska – przewodnicząca Rady Rodziców, pani Małgorzata Łotowska oraz rodzice naszych uczniów.


Uroczystość rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania, o symbolicznej godzinie 11.11, przez wszystkich obecnych na hali szkolnej „Mazurka Dąbrowskiego”, przyłączając się w ten sposób do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”.

Następnie Zofia Ostrowska i Jan Żmujdzin – prowadzący akademię - zabrali gości i całą społeczność naszej szkoły w podróż do przeszłości, podczas której Milena Waszczuk, Marcjanna Popko, Rozalia Gaweł, Aleksandra Krysztopik, Daria Wyszyńska, Magdalena Gosk, Martyna Poletyło, Piotr Wrona, oraz Alan Zahorenko zaprezentowali montaż słowno-muzyczny pt. „Niepodległość to sprawiła, że wolną jest ma Ojczyzna miła”. Program artystyczny ukazał historię utraty niepodległości i walk o wolność oczami współczesnego, młodego człowieka prowadzącego spokojne i dostatnie życie, który niewiele wie o przeszłości swojego narodu i nie dba o jego przyszłość. Dopiero pięć spotkanych przez niego postaci: Żołnierz, Niewola, Ojczyzna, Niepodległość i Przyszłość przywołało najważniejsze wydarzenia związane z utratą niepodległości, walkami i dążeniami Polaków do jej odzyskania, aż po dzień 11 listopada 1918 roku, kiedy nasza macierz, po tylu latach cierpienia, była znowu wolna. Pokazało także, jak trudne były losy naszych przodków przez 123 lata niewoli pod rządami obcych mocarstw.

Młodzian poszerzył swoją wiedzę historyczną, ale przede wszystkim zrozumiał, że należy się wielki szacunek i wdzięczność Polakom, którzy walcząc o niepodległość Ojczyzny i wolność każdego z nas, poświęcili to co najcenniejsze dla każdego człowieka – oddali swoje życie, z miłości do kraju i wiary w zwycięstwo. Dzięki tej ofierze złożonej przez nich mamy: własne terytorium, godło, flagę, hymn, własny język, instytucje, urzędy, szkoły, w których mówimy i posługujemy się językiem polskim, a także inne wartości narodowe związane z naszą państwowością.

Na spektakl złożyły się również recytowane wiersze poświęcone ojczyźnie oraz piosenki wykonywane przez chór szkolny przy akompaniamencie pani Doroty Tymińskiej i trzecioklasistów, które pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość. Uczennice z klas trzecich z wielkim zaangażowaniem i przejęciem zaprezentowały układ taneczny z kwiatami do muzyki Fryderyka Chopina.

Całości programu artystycznego dopełniła wymowna dekoracja. Scenografię akademii tworzyła kompozycja orła w naszych barwach narodowych oraz serca z biało-czerwonych kwiatów.

Na zakończenie uroczystości pani dyrektor Ewa Zawistowska wspólnie z panem burmistrzem Robertem Wardzińskim nagrodzili laureatów konkursów i zwycięzców zawodów sportowych dyplomami, pucharami oraz upominkami.

Akademia była niecodzienną lekcją patriotyzmu. Pomogła docenić oraz upamiętnić odwagę i poświęcenie naszych przodków w walce o niepodległość. Przypomniała uczniom, że pielęgnowanie polskich tradycji jest także naszą powinnością. Pokazała również, że nasze współczesne życie powinno być kontynuacją dokonań przodków i zawsze prowadzić ku doskonalszej wolności. Pamiętajmy, że „naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości”.

 E. Fugiel, B. Jabłońska, E. Rojecka, K. Waszczuk, J. Zagórska, E. Zalewska