W ramach współpracy z  Urzędem Miasta,  Towarzystwem Przyjaciół Choroszczy uczniowie klas VIII Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Choroszczy realizują innowację pedagogiczną "Samorząd terytorialny dawniej a dziś. Poznajemy sylwetki włodarzy miasta i gminy Choroszcz w latach 1919-2019". 


Celem innowacji jest poszerzenie wiedzy o samorządzie terytorialnym, dziejach małej ojczyzny oraz przeprowadzenie wywiadów z osobami sprawującymi władzę w naszej gminie. Zredagowane wywiady staną się częścią monografii opisującej sylwetki włodarzy miasta w latach 1919-2019.  20 listopada bieżącego roku uczennice Iza Kociakowska, Wiktoria Mocarska i Gabrysia Krysiewicz rozmawiały z panem Jerzym Ułanowiczem, który  20 lat sprawował funkcję burmistrza gminy Choroszcz. W przyjaznej, domowej atmosferze Pan Burmistrz opowiadał o swojej pracy, przedstawił problemy, z jakimi musiał się zmierzyć w trudnych czasach budowania samorządności w Polsce po 1989 roku. Mówił o swoich sukcesach, wielkich i mniejszych inwestycjach zmieniających oblicze naszej gminy, współpracy z radnymi i mieszkańcami.  Wytężona praca zaowocowała tym, że w 2005 r. gmina Choroszcz została uznana najlepszą gminą w Polsce wśród gmin miejsko-wiejskich. Pojawiły się refleksje na temat godzenia obowiązków służbowych z życiem osobistym. Mieliśmy  okazję obejrzeć liczne pamiątki,  odznaczenia i zdjęcia z tego okresu oraz spróbować pysznych bułeczek i ciastek, które przygotował sam Pan Burmistrz. Było to niezmiernie ciekawe i bardzo pouczające spotkanie, które zostawiło nam dużą dawkę wiedzy na temat roli burmistrza i samorządu terytorialnego. 

Beata Jabłońska