2 KWIETNIA

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

bądź niebieski dla autyzmu,

przyjmij wyzwanie i weź udział w akcji


Autyzm to odmienny od typowego sposób rozwoju człowieka, objawiający się różnicami w sposobie komunikacji, nawiązywania relacji, wyrażania emocji, uczenia się oraz różnorodnym schematem zachowań.

Tego dnia organizowana jest ogólnoświatowa akcja zaświeć się na niebiesko. Celem tej akcji jest podnoszenie świadomości i wiedzy społeczeństwa na temat autyzmu oraz solidaryzowanie się  z osobami z autyzmem i ich rodzinami.

Każdego roku ten dzień jest obchodzony poprzez organizowanie błękitnych pochodów na ulicach, rynkach miast, koncertów, imprez integracyjnych. W tym roku z powodu pandemii świętowanie przeniosło się do domów. Każdy z nas może aktywnie włączyć się do tej akcji.

Wzięcie udziału jest bardzo proste. Oto nasze propozycje wyzwania:

  • dnia 2 kwietnia ubierz się na niebiesko, zrób zdjęcie stylizacji i wyślij na e maila. A dlaczego w kolorze niebieskim? Bo jest on symbolem autyzmu. “Niebieski jest uznawany za najgłębszy z kolorów, rozpływający się w nieskończoności horyzontu. Jako barwa najczystsza i najzimniejsza zarazem staje się najbardziej odrealnioną ze wszystkich barw”.
  • wyszukaj w domu różne przedmioty w kolorze niebieskim, wykonaj z nich kompozycję, a zdjęcie wyślij do nas

Zdjęcia dowolnie wybranego wyzwania należy wysłać do 10 kwietnia 2021 r.  na podane poniżej e-maile. W tytule prosimy wpisać imię i nazwisko oraz klasę. 

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dla osób, które podzielą się z nami swoimi zdjęciami czeka pochwała do dziennika. 

Nagrodzone zdjęcia umieszczone zostaną w wirtualnej galerii na naszej stronie internetowej.

Zachęcamy do aktywności, które przybliżą Wam ten ważny temat

“Maria i ja”- nietypowa książka- pełna humoru opowieść o wspólnych wakacjach ojca i córki, o ich wyjątkowej relacji, o codzienności życia osoby z autyzmem i jej najbliższych. Na podstawie tej książki powstał również krótki film opowiadający historię Marii. Jest pełen ciepła i humoru, wprowadza w świat osoby z autyzmem i pomaga ten świat odkrywać. Zapraszamy do zapoznania się z materiałami oraz wykonanie krzyżówek dotyczących tej niezwykłej opowieści:

Zachęcamy również do obejrzenia filmików:

Mamy nadzieję, że hasła: TOLERANCJA, AKCEPTACJA, ZROZUMIENIE będą przyświecać nam nie tylko w kwietniu. W końcu to różnorodność sprawia, że świat jest tak barwny!

 

Organizatorzy 

Izabela Iwaszkiewicz

Joanna Elwira Świrydowicz