30.09.2022 r. uczennice ze Szkoły Podstawowej w Choroszczy udały się na wycieczkę do Polskiego Radia Białystok. W tym roku regionalna rozgłośnia świętuje swoje 78. urodziny i w związku z tym podczas Dni Otwartych można było zwiedzić pomieszczenia stacji, zobaczyć proces tworzenia audycji radiowych, a także spróbować swoich sił przed mikrofonem.


Po obiekcie oprowadziła nas Pani Anna Petrowska. Na początku dziewczęta obejrzały wystawę starych radioodbiorników podarowanych przez słuchaczy. Imponująca kolekcja liczy kilkadziesiąt sztuk, najstarszy okaz pochodzi z roku 1928. Następnie zwiedzały kolejno pomieszczenia rozgłośni. W studiu muzycznym można było pograć na instrumentach oraz nagrać piosenkę. Studio im. Rembrandta składa się z sali koncertowej dla ok. 200 osób oraz reżyserki. Jest idealnym miejscem do organizacji koncertów, konferencji, pokazów i innych imprez artystycznych. Zobaczyć można było  również pracę montażysty dźwięków, który zajmuje się przygotowywaniem i przeprowadzaniem całości prac związanych z montażem dźwięku. Realizator dźwięku jest osobą odpowiedzialną za jakość i ciągłość dźwięku w trakcie koncertów, imprez w studiu nagrań, studiu radiowym. Najczęściej sam montuje nagrany przez siebie dźwięk, sam też wykonuje tzw. miks, czyli zgranie wszystkich warstw dźwięku. Orientowanie się do czego służą przyciski  na konsolecie to nie lada sztuka. Fonoteka, czyli radiowa kolekcja płyt, to bardzo ciekawe miejsce. Znajduje się tam ok. 27 tysięcy krążków CD. Na chwilę  zatrzymałyśmy się w Redakcji Programów dla Mniejszości Narodowych, gdzie nagrywane są audycje w języku litewskim i białoruskim. Dziewczęta również ćwiczyły dykcję czytając do mikrofonu teksty z łamańcami językowymi. Sporych umiejętności wymagało przeczytanie bez zająknięcia tekstu typu: ,,Wróbelek Walerek miał mały werbelek, werbelek Walerka miał mały felerek, felerek werbelka naprawił Walerek, Walerek wróbelek na werbelku swym grał”. Jednak najwięcej emocji wzbudziło zwiedzanie studia nagrań, gdzie dziewczęta wystąpiły na żywo w programie Pani Doroty Sokołowskiej, miały niepowtarzalną okazję przesłać pozdrowienia oraz powiedzieć słuchaczom co im najbardziej się w radiu podobało. Dziewczyny nie czuły tremy, może więc w przyszłości zostaną dziennikarkami radiowymi?

 

Potencjał jest! Miłym akcentem było wręczenie uczennicom pamiątkowych gadżetów. Wizyta w radiu wzbudziła wiele pozytywnych doznań, pozwoliła na poznanie specyfiki pracy dziennikarza radiowego oraz pracy redakcji ,,od kuchni”. Na pożegnanie zrobiłyśmy sobie
wspólne zdjęcie. Być może jeszcze tu wrócą, ale już w zupełnie innej roli.  

 

 

 

Więcej zdjęć z wycieczki można obejrzeć na grupie fb Globalni w Choroszczy

Barbara Joka, Anna Kozłowska