Ten czas, który Państwo spędzacie w domu razem z dziećmi można wykorzystać na wspólne czytanie różnych książek. Jak czytać, żeby zainteresować dziecko ? Można wykorzystać różne sposoby czytania tak, żeby było ono ciekawe i inspirujące. Jednym z nich jest czytanie dialogowe czyli po prostu czytanie i rozmawianie z dziećmi o przeczytanych fragmentach, ilustracjach do tekstu i pytanie o ich opinię. Szczególnie jeśli czytamy książki popularnonaukowe - wtedy dziecko będzie skuteczniej nie tylko uczestniczyć, ale też więcej się nauczy i zapamięta. Warto w trakcie czytania pamiętać o kilku zasadach:
- czytaj małe fragmenty książki i zadawaj do nich pytania otwarte czyli takie, które rozpoczynają się od słów - co, kto, jak, kiedy, dlaczego, gdzie, z jakiej przyczyny. Cenne są także w czytaniu dialogowym pytania o opinie.
- wspólnie oglądajcie ilustracje
- zachęcaj dzieci do dyskusji i zadawania pytań do do tekstu, zgadywania zagadek
A jeśli masz taką możliwość, poproś dzieci, żeby samodzielnie znalazły w książce jakąś informację.
Kolejnym pomysłem to czytanie tak zwane wrażeniowe czyli chłonięcie książki wszystkimi zmysłami. Tą metodę proponuje Małgorzata Swędrowska. To bardzo atrakcyjna metoda zapoznawania dzieci z literaturą - polegająca na tym, że tekst czytanej książki przeplata się z różnymi zabawami, tańcem i innymi aktywnościami, które czynią czytanie przyjemniejszą i bardziej zapadającą w pamięć przygodą. W ramach czytania wrażeniowego dziecko może dopowiadać do tekstu określone brakujące słowa, wykonywać konkretne gesty, wyrażać swoje uczucia przy pomocy klaskania, tupania, mimiki i ruchu. Istotne jest, żeby książka wywołała w nim emocje i wrażenia, którymi potem może podzielić się z rodzicem. Dzięki czytaniu wrażeniowemu dziecko potrafi dłużej skupić się na tekście i nawiązuje też bliższą relację zarówno z bohaterami książki, jak i z rodzicem.
Mamy nadzieję, że zaproponowane pomysły na wspólne czytanie pomogą Państwu ciekawie i pożytecznie spędzić wspólny czas z dzieckiem oraz zachęcić je do czytania książek.
Walentyna Litwin, Marzanna Szumkowska nauczyciele bibliotekarze