Wspólnie z mieszkańcami Starego Kontynentu 9 maja świętujemy  Dzień Europy ciesząc się z pokoju i jedności w Europie. Tego dnia przypada rocznica podpisania Deklaracji Schumana uważanej za zalążek tego, czym dzisiaj jest Unia Europejska. Dzień Europy jest dla nas wszystkich ważnym świętem, które w tym roku celebrujemy w wyjątkowych okolicznościach, nie na festynach i piknikach, a w domowym zaciszu.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej, państwa europejskie dostrzegły konieczność wzajemnej, pokojowej współpracy. Robert Schuman, ówczesny minister spraw zagranicznych Francji, zaproponował nową formę współpracy politycznej w Europie, która uniemożliwiłaby wybuch nowej wojny. Jego pomysł polegał na utworzeniu ponadnarodowej instytucji europejskiej sprawującej zarząd nad całą produkcją węgla i stali. Traktat powołujący do życia tę instytucję podpisano już  rok później. Plan Schumana uważa się za początek integracji państw Starego Kontynentu, która doprowadziła do powstania Unii Europejskiej.

W swoim przemówieniu wygłoszonym w Paryżu w 1950 r. Rober Schuman powiedział: „Europa nie powstanie ani od razu, ani według jednego planu. Będzie powstawała poprzez konkretne osiągnięcia budujące rzeczywistą solidarność”. Na przestrzeni kilkudziesięciu lat podjęto wiele starań i działań, aby doprowadzić do powstania Unii Europejskiej i zapewnić mieszkańcom Starego Kontynentu  pokój i dobrobyt.

W tym roku przypada 70. rocznica podpisania Deklaracji Schumana. Zachęcam uczniów klas siódmych i ósmych, aby przypomnieli sobie przebieg integracji europejskiej poznany na lekcjach historii i wykonali pracę dodatkową na temat: „Główne etapy integracji europejskiej” w formie prezentacji lub animacji. Prace należy przesłać  na maila klasowego do 20 maja. Uczniowie, którzy wykonają zadanie dodatkowe dostaną oceny z historii i pochwały.

Uczcijmy i upamiętnijmy Dzień Europy, ponieważ jak stwierdził papież Jan Paweł II  „historia Europy [jest] jakby wielką rzeką, do której wpadają rozliczne dopływy i strumienie, a różnorodność tworzących ją tradycji i kultur jest jej wielkim bogactwem".

Ewa Zalewska