UCZEŃ BEZPIECZNY W SIECI - to wspólna sprawa szkoły i rodziny

    Bycie online jest wyznacznikiem współczesnego życia. Przez internet komunikujemy się z rodziną i znajomymi, robimy zakupy, rezerwujemy bilety i hotele, załatwiamy sprawy w urzędach, odbywamy szkolenia zawodowe, uczestniczymy w wydarzeniach społeczno-kulturalnych. Jesteśmy obecni w sieci także podczas wykonywania innych czynności, czasem więc trudno nam określić, ile czasu w niej spędzamy.

      Żyjemy w świecie, który wciąż pędzi do przodu, a my próbujemy dotrzymać mu kroku. Niestety nie zawsze mamy na uwadze bezpieczeństwo zarówno swoje, jak i własnych oraz cudzych dzieci. A za nie jesteśmy przecież odpowiedzialni.

 


Dzieci w sieci 

       Według licznie publikowanych statystyk wraz z wiekiem rośnie stopień wzajemnych relacji dzieci i młodzieży z mediami cyfrowymi. Wykorzystują oni internet nie tylko do poszukiwania informacji i rozrywki, lecz także coraz częściej przenoszą tam swoje relacje z innymi. Niesie to wiele zagrożeń, których nie zawsze i nie wszyscy jesteśmy świadomi, dlatego też ważne jest przestrzeganie poniższych zasad.



Zasady bezpiecznego korzystania z Internetu dla uczniów

  1. Nie rozmawiaj z nieznajomymi
  2. Nie ufaj osobom, które nawiązują z tobą kontakt.
  3. Nigdy nie umawiaj się z osobami poznanymi za pośrednictwem Internetu bez wiedzy rodziców.
  4. Nigdy nie używaj webkamery podczas rozmowy z osobą której nie znasz
  5. Gdy coś cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym rodzicom
  6. Mów swoim rodzicom o wszystkim, co sprawiło, że czujesz się zakłopotany używając Internetu.
  7. Nie wysyłaj wiadomości osobom, których nie znasz.
  8. Nie wysyłaj przez Internet swoich zdjęć lub zdjęć rodziny bez zgody rodziców.
  9. Nie podawaj danych osobowych na stronach, których nie znasz.
  10. Nie klikaj w linki, których nie znasz.
  11. Nie otwieraj plików niewiadomego pochodzenia.
  12. Nie zezwalaj na zapamiętywanie twoich haseł komputerowi innemu niż twój prywatny.
  13. Używaj programów antywirusowych i antyspamowych
  14. Używaj komunikatorów tylko do kontaktów ze znajomymi
  15. Jeśli staniesz się ofiarą cyberprzemocy, zwróć się do rodziców
  16. Korzystaj z komputera umiarkowanie, gdyż długotrwałe szkodzi zdrowiu i może być przyczyną wielu innych problemów.

 

Drodzy Uczniowie,

Pamiętajcie o bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Skorzystajcie z poniższych rad, gdy w najbliższym czasie będziecie pracować w domu:

 

 

Uważaj na wirusy! 

Korzystając z komputera z dostępem do Internetu, jesteś narażony na ściągnięcie tzw. wirusów, czyli programów mających, w założeniu ich autora, uszkodzić twój komputer. Mogą one skasować dane, wyłączyć komputer, odgrywać niepożądane dźwięki, spowodować wolniejszą pracę komputera, kraść informacje znajdujące się na dysku. Jednym z groźnych wirusów jest wirus nazwany koniem trojańskim, będący programem śledzącym twoje działania i pozwalający na kontrolowanie twojego komputera innym osobom. Drugim, równie popularnym wirusem, jest tzw. robak, czyli program tworzący własne kopie. Jego działanie skutkuje, przede wszystkim, zmniejszaniem na dysku miejsca, które możesz wykorzystać na swoje potrzeby.

Nie otwieraj plików nieznanych typów, czytaj uważnie pojawiające się na ekranie komunikaty, nie reaguj na te, które zalecają otwarcie jakiegoś pliku od nieznanego dostawcy.

Zawsze zwracaj uwagę, w co klikasz, bo przypadkiem możesz ściągnąć wirusa z plikiem muzycznym czy filmem. Do zabezpieczania się przed wirusami komputerowymi, stosuj program antywirusowy. Dbaj o to, aby był to program zawsze aktualny.

 

To ważne, by mieć na uwadze poniższe punkty, gdy pracujecie zdalnie, czatujecie, używacie komunikatora internetowego, czy też udzielacie się na forach dyskusyjnych:

  1. Bądźcie dyskretni. Informacje, które publikujecie, stają się publiczne i widoczne dla wszystkich. Nie wstawiajcie informacji lub obrazków, których nie chcecie udostępniać całemu światu. Uważajcie – mogą zostać przekazane dalej!
  2. Bądźcie anonimowi. Nie dzielcie się prywatnymi lub bardzo osobistymi informacjami. Nigdy nie zamieszczajcie lub nie wysyłajcie czegokolwiek, co może posłużyć do zlokalizowania was lub innej osoby (na przykład imienia i nazwiska, adresu e-mail, czy też adresu domowego lub numeru telefonu).
  3. Bądźcie szczerzy. Możliwe, że kusi was udawanie kogoś, kim nie jesteście. Pamiętajcie, że inni ludzie również mogą myśleć w ten sam sposób. Potrafią podawać się za kogoś, kim w rzeczywistości nie są.
  4. Bądźcie uprzejmi. Nie wdawajcie się w zbędne dyskusje z natrętnymi osobami. Jeśli ktoś was obraża, po prostu odejdźcie od komputera. Powiadomcie dorosłego lub administratora o danej osobie i jej zachowaniu.
  5. Uważajcie na wirusy. Nie otwierajcie, nie odpowiadajcie i nie przesyłajcie dalej e-maili, czy też wiadomości z komunikatora, jeśli nie znacie osoby wysyłającej i nie sprawdziliście zawartości programem antywirusowym. Może ona zawierać niebezpieczne oprogramowanie (takie jak spyware, czy wirusy), lub być obraźliwa.
  6. Zachowajcie bezpieczeństwo. Używajcie oprogramowania zabezpieczającego. Upewnijcie się, że system operacyjny jest zaktualizowany i zabezpieczony na wypadek, gdyby e-mail nieumyślnie zainfekował wasz komputer.
  7. Zachowajcie prywatność. Nigdy nie udostępniajcie haseł lub podpowiedzi do nich.
  8. Bądźcie kreatywni. Upewnijcie się, że wasza tożsamość Internetowa nie ujawnia żadnych osobistych informacji. Bądźcie kreatywni i wyjątkowi!
  9. Uważajcie. Jeśli coś brzmi zbyt dobrze, żeby było prawdą, prawdopodobnie nią nie jest! Sprawdzajcie fakty, jeśli czegoś nie jesteście pewni.

 

Jeszcze parę słów o cyberprzemocy - Jest to przykre zjawisko, z jakim możesz spotkać się podczas użytkowania komunikatora - polega na wyrządzaniu krzywdy przez ludzi złośliwych i ordynarnych. Do takich działań zalicza się m.in. wyzywanie, straszenie czy poniżanie kogoś w Internecie. Może to odbywać się na przykład poprzez robienie komuś zdjęć bez jego zgody, a następnie publikowanie ich i rozsyłanie w sieci. Umieszczone w sieci zdjęcie przedstawiające wydarzenie niemiłe dla osoby na nim uwiecznionej, opatrzone złośliwymi komentarzami, rodzi w niej uczucie upokorzenia i bezradności. Nie pozwól się zastraszyć i ośmieszać. Gdy cię coś zaniepokoi powiedz o tym rodzicom lub wychowawcy. W sytuacji zagrożenia w Internecie możesz skorzystać z pomocy oferowanej pod numerem telefonu: 116 111

I jeszcze trochę o uzależnieniach. Zastanów się czy:

  • Ktoś z twoich znajomych mówił ci, że za długo przesiadujesz przy komputerze?
  • Podejmowałeś próby ograniczania korzystania z Internetu?
  • Rezygnujesz ze spotkań z przyjaciółmi, aby być dłużej w sieci?
  • Odczuwasz potrzebę coraz dłuższego przebywania w sieci?
  • Zdarza ci się spędzać w Internecie więcej czasu niż planowałeś wcześniej?
  • Ryzykujesz zerwanie kontaktu z przyjacielem, tylko dlatego, że spędzasz dużo czasu w sieci?

 

Każda pozytywna odpowiedź udzielona na powyższe pytania powinna być dla ciebie ostrzeżeniem, które mówi, że musisz ograniczyć korzystanie z Internetu. Poszukaj innych sposobów spędzania czasu wolnego. Spróbuj utworzyć plan dnia, w którym czas korzystania z Internetu będzie dokładnie określony.

 

O tym, jak ważnym problemem jest bezpieczeństwo w sieci, może świadczyć fakt, iż corocznie obchodzimy w całej Europie, w pierwszej połowie lutego, Dzień Bezpiecznego Internetu. Tego dnia w szkołach organizowane są zajęcia o tematyce związanej z przeciwdziałaniem zagrożeniom w sieci Internetowej. Nasza szkoła również corocznie uczestniczy w obchodach Dnia Bezpiecznego Internetu