Pobawmy się w domowe laboratorium chemiczne


Eksperymenty dla dzieci w domu  to zawsze świetny pomysł na wspólną zabawę. Chemiczne jojo, to bardzo atrakcyjny eksperyment dla małych naukowców. Dzieci mogą go przeprowadzać wykonując wszystkie czynności samodzielnie i obserwując dosyć długo zachodzące reakcje.

 

 

  • Eksperyment “Chemiczne  jojo”

 

           potrzebujemy: Sodę, ocet, olej, barwnik, dzbanek i pipetkę lub strzykawkęOpis zjawiska: Krople zabarwionego octu wpuszczone do dzbanka z olejem i sodą powoli opadają na dno. Osadzają się na powierzchni sody i tam następuje reakcja. W wyniku połączenia octu (kwasu) i sody (zasady) następuje wytworzenie się gazu – dwutlenku węgla (CO2), który otacza otacza kropelki wpuszczonego octu, a te stają się przez to lżejsze i unoszą się do góry.

           Gdy nasze niebieskie i zielone kropelki wypłyną na powierzchnię oleju tam gaz ulatnia się, a cięższe krople z powrotem opadają na dno i reakcja się powtarza. Jeśli doświadczenie przeprowadzimy prawidłowo krople powinny wędrować od góry do dołu 🙂

 

 

 

  • Dmuchanie balonu.

 

Do tego eksperymentu potrzebne będą: balony, butelki, ocet winny i soda oczyszczona.

 Wsypujemy odrobinę sody do balonika (za pomocą lejka lub uciętej butelki). Do pustych butelek wlewamy ocet winny i odrobinę barwnika. Nakładamy balon na butelkę i obserwujemy, jak się napełnia.

 

 

 

  • Galaktyka w słoiku

 

Chcielibyście zamknąć kosmos w słoiku? Spróbujcie.

Przygotujcie: słoik wypełniony wodą (do połowy), barwniki spożywcze, watę, brokat, patyczki do szaszłyków

Zacznijcie od zabarwienia wody na niebiesko. Dodajcie watę do wysokości płynu, wsypcie trochę brokatu i zamieszajcie. Następnie dolejcie wodę zabarwioną na czerwono, ponownie dodajcie watę, brokat i podziwiajcie efekt swojej pracy. 




 

  • Wulkan z kolorową lawą.

 

Przygotuj: dużą miskę, kubek z wodą, 2 łyżki octu, bibułę do zabarwienia wody oraz sodę oczyszczoną

Do kubka wlej wodę(  ¾ kubka), dodaj 2 łyżki octu oraz kolorową bibułę w celu zabarwienia wody. Odczekaj chwilę aż woda zmieni kolor. Następnie wstaw kubek do dużej miski i wsyp 2-3 łyżki sody. Obserwuj co się wydarzy. 

 

 

  • Uciekający pieprz- dlaczego tak ważne jest mycie rąk

 

Przygotuj: talerz, wodę, mielony pieprz, mydło w płynie, miseczka

Nalej wodę na talerz, wsyp trochę mielonego pieprzu. zanurz w tej mieszaninie palec. Czy pieprz (nasz “wirus” ) przyczepia się do palca? Następnie zanurz palec w miseczce z mydłem i ponownie włóż palec do mieszanki wody z pieprzem. Obserwuj jak “wirus” (ziarenka pieprzu) ucieka przed mydłem. 

 

 

  • Tęcza z cukierków.

 

 Do tego eksperymentu wystarczą: biały talerz, opakowanie kolorowych cukierków i odrobina wody. Wykładamy cukierki na talerzu tak, by tworzyły koło. Polewamy wodą czekamy chwilę i obserwujemy powstającą tęczę.

 

 

  • Sensoryczne migoczące gniotki.

 

Potrzebne będą: butelka, woda, bezbarwny klej w płynie, balon i brokat. Butelkę wypełniamy wodą do połowy. Dodajemy trochę kleju i mieszamy. Następnie wsypujemy brokat. Na butelkę ostrożnie zakładamy balon i przelewamy ciecz. Wiążemy i gotowe.

 

  • Meduza w butelce.

 

Potrzebne będą: butelka, niebieski barwnik do żywności, woda i folia spożywcza.

Folię tniemy na kawałki i formujemy z niej meduzę. Wlewamy do butelki wodę i odrobinę barwnika. Następnie umieszczamy tam meduzę, zakręcamy i gotowe.

     

  1. Kolorowa sól.

Potrzebne będą: talerzyk, sól kuchenna i kolorowe kawałki kredy.

Następnie wałkujemy kredę po soli, która dzięki temu przybiera kolor kredy.

 

      

  1. Ożywiony ludzik. 

 

Będziesz potrzebować: białego porcelanowego talerza, markerów suchościeralnych (takie, które można zetrzeć gąbką), wody. Namaluj na talerzu ludzika, delikatnie nalej wody do talerza, obserwuj jak twój ludzik odkleja się i tańczy.



  1. 11. Pływające jajko

 

Będziesz potrzebować: soli kuchennej, naczynia z wodą ( większy kubek lub mała miseczka), surowe jajko

 

Do przygotowanego naczynia z wodą wkładamy jajko. Okazuje się, że jajko opada na dno.  Teraz należy wyjąć jajko z wody i  wsypać pół szklanki soli, a następnie dobrze wymieszać. Ponownie zanurzyć jajko w wodzie z solą i obserwować, co się będzie z nim działo. Jeżeli jajko będzie pływać na wierzchu to zasolenie wody jest ok, a jeżeli nie - to znów dosypujemy soli, mieszamy i wkładamy jajko. Jeżeli jajko będzie pływało na powierzchni tzn. że nasz eksperyment się udał. W ten sposób w warunkach domowych stworzyliśmy “morze martwe”.




  1. Eksperyment z wędrującą wodą

Do zabawy potrzebować będziecie 6 szklanek podobnej wysokości. Do drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwniki np. niebieski, żółty, czerwony. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę.

Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski kolorowe ręczniki. Po pewnym czasie uzyskamy w szklankach piękny różnokolorowy “tęczowy wąż “ . Miłej zabawy! 

 

  1. Lampa lava 

 

Będziesz potrzebować: ponad połowa butelki oleju, musująca tabletka(np. wapno, magnez itp.), barwnik spożywczy lub bibuła, butelka plastikowa lub szklana,woda.

Tabletkę przekrój na 4 części. Wlejcie olej do ¾ wysokości butelki, a resztę uzupełnijcie wodą (powinno zostać ok. 2,5 cm luzu). Teraz pora na barwnik (lub rozpuszczona wcześniej bibuła w wodzie – wystarczy ok. 10 kropli. Wrzućcie jedną część tabletki, a kiedy zacznie musować, dorzućcie kolejną i powtórzcie to z pozostałymi. 

 

  1. Ciecz nienewtonowska 

 

Będziesz potrzebować: miskę, 1/2 szklanki wody, 1 szklankę mąki ziemniaczanej. 

Wszystkie składniki dokładnie mieszamy i rozpoczynamy zabawę! Ciecz nienewtonowska jest fascynująca w dotyku, jeśli się ją zgniata ma konsystencje plasteliny, ale pozostawiona na chwile wypływa przez palce.





                                                                  Alicja Gniedziejko, Anna Kozłowska

                                                                Magdalena Masłowska, Kamila Waszczuk

                                                                 Magdalena Połubińska, Agnieszka Tołoczko

                                                                     Izabela Iwaszkiewicz