Domowe zabawy ruchowe



Domowe zabawy ruchowe aktywizują ciało dziecka, poprawiają jego formę, uczą rywalizacji, godzenia się z porażką i cieszenia z sukcesów. Zabawa jest świetną okazją do nauki prawidłowych zachowań i reagowania na różne bodźce. To też sposób wzmacniania więzi rodzinnych i pogłębiania wiedzy o sobie. Sport to świetna zabawa, ale też gwarancja sprawności fizycznej i dobrego samopoczucia-dlatego tak ważny jest w życiu naszych dzieci. Proponowane gry i zabawy ruchowe dla dzieci są proste, a jednocześnie bardzo atrakcyjne. 

 

1. Przeprawa przez rzekę
Wyobraźcie sobie, że przez Wasz pokój przepływa rzeka. Długi rwący potok rozciąga swoje brzegi od stołu, aż do kanapy lub od ściany do ściany, w zależności od rozkładu mieszkania. Musicie przejść na drugą stronę skacząc po kamieniach, ale tak, aby nie wpaść do wody. Czym są kamienie? Poduszkami jaśkami lub innymi kawałkami materiału. Rozłóżcie je na podłodze tak, aby przejście po nich nie było zbyt łatwe. I po każdym prawidłowym przedostaniu się na drugi brzeg zmieniajcie ustawienie. Oczywiście na trudniejsze, tak jakby to był kolejny level do przejścia w grze.


2. Tor przeszkód
Nie znamy dziecka, które nie uwielbiałoby toru przeszkód! Do jego wykonania wykorzystajcie to co macie w domu. Mogą to być wielkie kartony przez środek, których trzeba się przeczołgać, poduszki, po których trzeba skakać, butelki, które należy omijać czy krzesła, na które trzeba się wspinać! Zabawa idealna zarówno dla maluszków jak i dla starszych dzieci.


3. Poszukiwacze skarbu
Nic tak nie motywuje, jak rozwiązywanie zadań i zagadek, by dotrzeć do okrytego tajemnicą skarbu. Możecie narysować normalnie lub eksperymentalnie mapę, dodać kilka zadań specjalnych, typu: zrób 10 przysiadów, zakręć się 3 razy, podskocz 7 razy do góry itp. lub pochować kilka kartek z podpowiedziami takimi jak „sprawdź pod łóżkiem”, „szukaj za kanapą”, „zajrzyj do lodówki” itp. By dziecko nareszcie odnalazło skarb. 


4. Czerwone i zielone 
Rodzic przygotowuje dwa lizaki – jeden w kolorze czerwonym, a drugi w zielonym. Dzieci swobodnie biegają po pokoju. Gdy mama albo tata podniosą czerwony lizak, to się zatrzymują, a jak zielony to kontynuują kursowanie po mieszkaniu. Ćwiczenie wpływa na koncentrację, a także jest dobrym wprowadzeniem do nauki sygnalizacji świetlnej.


5. Spacer
Puść dzieciom muzykę i rzucaj różne polecenia: „Zbieramy grzyby!”, a wtedy dzieci udają, że podnoszą coś z podłogi; „Gonimy motyle!” – smyki podbiegają i łapią niewidoczne motylki; „Zrywamy szyszki!”, a dzieciaki muszą podskakiwać i symulować obrywanie z gałęzi szyszek, itd.


6. Mały ninja
Mały ninja, człowiek pająk, nazywajcie to jak chcecie. Jedno wiem na pewno – dzieciaki będą tą zabawą zachwycone! Wystarczy zaplątać sznurek czy włóczkę o stół i krzesła by stworzyć niełatwy do przejścia tor. Ćwiczenie wymaga skupienia, precyzji i trochę gimnastyki. A układ można za każdym razem zmieniać, zaczepiając w inny sposób włóczkę.

 

7. Skocz do mety!
W gry planszowe można grać nie tylko przy planszy! Wystarczy kostka do gry, dwa sznurki na podłodze oznaczające start, metę i możemy zaczynać. Ustawcie zawodników przy pierwszej linii. Każdy z nich rzuca kostką i skacze tyle razy ile oczek wyrzucił. Powtarzajcie to aż ktoś przekroczy linię mety! Prawda, że proste? A jakie zajmujące!

 
Pamiętajmy , jak ważna dla rozwoju dziecka jest aktywność.

 

8. Piłka “Zośka” 

Chyba każdy z dorosłych pamięta materiałową “Zośkę” wypełnioną grochem lub ryżem, którą można wykorzystać nie tylko do podbijania stopą, ale również do nauki żonglowania lub też do rzucania do celu. “Zośka” (footbag) do doskonała forma zabawy połączonej ze sportem dla najmłodszych i rodziców. W poniższym artykule zobaczą Państwo jak można w domowych warunkach  zrobić własną “Zośkę”.  

 

9. Domowe zawody w kręceniu hula hop

Kolejny pomysł na zabawy z rywalizacją to kręcenie hula hop. Komu uda się najdłużej wytrzymać, ten wygrywa. Jeśli nie masz hula hop, skacz na skakance.

 

10. Odbij balon jak najwięcej razy

Do tej zabawy potrzebny jest balon i kilka osób, które będą go odbijać. liczcie ile razy uda się Wam go odbić zanim dotknie podłogi. Możecie też spróbować odbijać balon nogami.


 11. Kręgle

Co powiesz na domowe kręgle? Niech kulą będzie piłka, a kręglami butelki z wodą lub papierowe kubeczki


12. Rzut do celu

Tutaj możliwości jest naprawdę dużo. Można postawić kilka misek, koszyków czy papierowych talerzyków i rzucać do nich piłeczkami lub zwiniętymi w kulkę kawałkami papieru.


13. Otchłań oceanu 

W kartonie rodzic wycina kilka sporych otworów . Karton malujemy razem z dziećmi w morskie motywy, a dziury oklejamy wkoło  zębami wyciętymi z białego papieru, które będą imitowały paszcze morskich potworów. Następnie dzieci rzucają do dziur piłkami. Wygrywa ten, kto wceluje największą liczbę razy do otworów.


14. Słodkie jabłuszka

Przygotowujemy jabłka ze sznurkiem dla każdego. Następnie rodzic trzyma jabłko na sznurku, a dziecko je bez używania rąk. Wygrywa ta osoba lub  zespół, który zje jabłko najszybciej.


15. Pająk i muchy

Na początku zabawy ustalamy kto będzie pająkiem , a kto muchami. Pająk staje do much tyłem, a muchy w tym czasie poruszają się dowolnie po pokoju. Na hasło pająka "Pająk patrzy"wszyscy zamierają w bezruchu. Kto się poruszy odpada z gry. Wygrywa ta osoba, której uda się wytrwać do końca.


16. Malowanka na plecach- zabawa w parach

Dzieci nawzajem "malują" sobie na plecach różne przedmioty i zgadują co to jest. Zaczynamy od prostych form, jak np. piłka, kwiatek, dom, przechodząc później do bardziej skomplikowanych jak np. bałwan, samochód, żaglówka


17. Kto sięgnie wyżej?

Rodzic stoi z ołówkiem lub markerem przy futrynie, a maluchy kolejno podchodzą i z wyciągniętą jedną rączką do góry w miejscu podskakują najwyżej, jak umieją. Wszystkie wyniki muszą być zaznaczone, a zwycięża dziecko, które podskoczyło najwyżej. Maluchy będą zdziwione, dokąd umieją dosięgnąć!

 

 

 Życzymy miłej zabawy 


Magdalena Masłowska, 

Izabela Iwaszkiewicz, Kamila Waszczuk, 

Magdalena Połubińska, Agnieszka Tołoczko, 

Anna Kozłowska, Alicja Gniedziejko