Co każdy z nas może zrobić dla naszej planety!!!!            Możemy:

 1. Kupuj mniej - po prostu. Rozmiary i możliwości Ziemi są ograniczone. Każdy nasz zakup, tym bardziej ten bezsensowny, szkodzi planecie. Przecież gdzieś te zużyte rzeczy trzeba gromadzić. Róbmy zakupy odpowiedzialnie, wybierajmy tylko potrzebne towary.
 2. Zawsze miej przy sobie butelkę wielokrotnego użytku. 
 3. Nie wyrzucaj, naprawiaj! Bolączką dzisiejszego systemu jest ciągłe wymienianie produktów na nowe. Kultura naprawiania, a zatem rękodzieło czy rzemieślnictwo, powoli ginie. Tymczasem reperowanie nie dość, że jest lepsze dla środowiska, to w dodatku przynosi ogromną satysfakcję. 
 4. Nie marnuj żywności. 1/4 naszego jedzenia trafia na wysypisko śmieci. Nie karm kosza na śmieci, planuj racjonalnie zakupy.
 5. Staraj się kupować hurtowo produkty, które można długo przechowywać. Częstsze kupowanie pożywienia generuje więcej plastikowych śmieci. 
 6. Wybierz rower czy hulajnogę zamiast samochodu. Nie kwestionujemy samochodów, bo oczywiście są często potrzebne. Żyjąc w dużych miastach, starajmy się wybierać komunikację zbiorową czy rower. 
 7. Wspieraj firmy, które używają opakowań nadających się do recyklingu. Jest ich coraz więcej.
 8. Staraj się przygotowywać własne posiłki. Jesteśmy coraz bardziej zapracowani, a więc zwyczajnie nie chce się nam przygotowywać jedzenia do pracy. W takiej sytuacji najczęściej korzystamy z usług "pana kanapki", który z reguły serwuje dania w plastiku. Dbajmy o to, co i w czym jemy.
 9. Korzystaj z biletów elektronicznych. Nie tylko zapłacisz kilka złotych mniej, ale również zaoszczędzisz przy okazji drzewa.
 10. Płać rachunki przez internet. Faktury online są nie tylko wygodne, ale również mają pozytywny wpływ na środowisko. 
 11. Zakręć wodę podczas mycia zębów. Dzięki temu możesz zaoszczędzić 5 litrów wody dziennie. A jeśli już jesteśmy przy wodzie - wybierz prysznic zamiast wanny. Przeciętnie użytkownicy pryszniców zużywają o połowę mniej wody.
 12. Segreguj śmieci. Pamiętaj, że tylko 9% plastiku podlega recyklingowi, więc na zakupach staraj się wybierać produkty w szkle, puszkach albo papierowych opakowaniach.
 1. A teraz zapoznaj się z kilkoma sposobami jak wykorzystać materiały wtórne do prac 

             plastycznych:

 - Widok - Wyczyść opakowanie po serku i wnętrze wypełnij pejzażem wykonanym z plasteliny, podobnie możesz wykorzystać styropianową tackę - po wyczyszczeniu jej narysuj lub wyklej kolorowy widok  

- zimowe gałązki - plastikowe butelki potnij na cieniutkie paseczki, na jednym brzegu ostro zakończone, następnie ze styropianowych opakowań  utwórz małe kuleczki, które następnie nawleczesz na plastikowe gałązki, jeśli pomalujesz styropianowe kuleczki na różowo, powstaną gałązki wiosenne

- Wykonaj miasto z kartonów - jeśli masz w domu zalegające kartony, przydadzą Ci się jeszcze flamastry i szeroka taśma, zbuduj kartonowe miasto, bazę albo zamek, daj się ponieść wyobraźni.

- Wykorzystaj rolki po papierze toaletowym- wyczaruj z nich zwierzaki. Oklej rolki kolorowym papierem lub pomaluj farbami, doklej oczy, uszy, skrzydełka, czy ogonki i juz rolki zamieniły się w kotki pieski, zajączki, czy ptaszki.

- Z wytłaczanek po jajkach można wyczarować piękne wiosenne kwiaty np.: tulipany, krokusy, sasanki. Z  wytłaczanki wycinamy kwiaty, mocujemy na patyczku do szaszłyków klejem lub taśmą klejącą. Następnie malujemy farbami plakatowymi i gotowe!

- z dużych kartonowych pudełek można wyczarować scenę teatralną dla lalek lub domek dla lalek. Zabawa gotowa!

 

 1. Gry i zabawy ekologiczne 

            Kręgle z butelek po wodzie mineralnej 

            Pomoce do realizacji zabawy:

            -  plastikowe butelki 1,5l po wodzie mineralnej

- reklamówki foliowe 

- zużyte kartki papierowe 

  

Zużyte papierowe kartki wykorzystaj do zrobienia kuli. Wyznacz odległość i ustaw                        plastikowe butelki obok siebie, z foliowych reklamówek wytnij paski, które będą służyły jako linie wyznaczające w którym kierunku ma toczyć się papierowa kula oraz będą zaznaczały linię startu.

Dalsza część zabawy polega na rzutach papierową kulą w plastikowe butelki. Wygrywa osoba, której uda się przewrócić papierową kulą  jak najwięcej butelek. 

 

Zabawa „Uwolnij się od śmiecia" 

Zabawa ta pokazuje nam  jakie mogą być skutki zaplątania się zwierząt w śmieci.

Dziecko podnosi rękę do góry tak, aby palce stanowiły dziób, dłoń głowę, a przedramię szyję. Ręka dziecka to głowa ptaka wodnego o długiej szyi. Ptak ten szukając pożywienia zaplątuje się w starą sieć rybacką  lub inny tego typu śmieć (rodzic nakłada na rękę dziecka gumkę recepturkę). Następnie próbuje wyplątać się z sieci, ale nie może sobie pomóc żadną częścią swojego ciała.

Dzieci wyciągają wnioski, co w takiej sytuacji czeka ptaka i jak śmieci mogą być szkodliwe dla zwierząt.  Oprócz tego wszystkie dzieci  zachęcamy do aktywności plastycznej i grafomotorycznej. Po     otwarciu poniższych linków można znaleźć wiele ciekawych kolorowanek, wyklejanek dla dzieci w każdym wieku. Podczas zabaw można wykorzystać różne techniki i materiały takie jak:  różnego rodzaju kredki, flamastry,  plastelinę do wyklejania, papier kolorowy do tworzenia wydzieranek, farby plakatowe. 

 

Dzień Ziemi jest powodem do świętowania! Rodziców i dzieci zachęcamy do przygotowania zdrowych smakołyków ( związanych tematycznie ze świętem), bawienia się z dziećmi eko - zabawkami oraz odbycia poważnych rozmów na temat ekologicznych wyborów i różnych zagrożeń  dla planety. W tym dniu można wspólnie obejrzeć serial animowany z serii: “ Było sobie…”  - “Była sobie Ziemia. Ekosystemy” oraz “Była sobie Ziemia. Recykling”.Dnia 22 kwietnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Ziemi. Ziemia to nasz wspólny dom, więc dbanie o nią jest naszym obowiązkiem, a chroniąc środowisko dbamy o przyszłość kolejnych pokoleń. Wszyscy możemy dbać o naszą planetę poprzez segregowanie śmieci, dbanie o zwierzęta i rośliny.

 

Dzień Ziemi (Earth Day) corocznie obchodzony w dniu 22 kwietnia uważany jest za największe ekologiczne święto świata.

 
Kamila Waszczuk

Magdalena Masłowska

Izabela Iwaszkiewicz

Agnieszka Tołoczko

Alicja Gniedziejko

Magdalena Połubińska

Anna Kozłowska