Twórcze spędzanie czasu wolnego z rodziną w domu - “Witaj wiosno”

 

 

Czasem wystarczy niewiele, aby miło spędzić wolne chwile w domu. W dalszej części artykułu proponujemy kilka ciekawych pomysłów, jak możecie spędzić twórczo czas w domu. Przedstawiamy jak kreatywnie możemy spędzić czas z rodzeństwem i rodziną. 


1.Wspólny ogródek w domu - od zawsze wiadomo, że dzieci lubią zabawę związaną z piachem a w szczególności jak dodamy do tego wodę i powstanie błoto :). Wiosenne słońce za oknem zachęca do tego aby z całą rodziną spróbować zrobić w domu własny ogródek. Posiadanie własnej roślinki uczy dziecka przede wszystkim cierpliwości i konsekwencji. Dziecko musi poczekać aż nasiona wykiełkują oraz podlewać je bo inaczej uschną, dzięki temu dziecko poznaje również cykl życia roślin. 

 

Dodatkową atrakcją dla dzieci może być udekorowanie własnej doniczki lub plastikowego pojemniczka.

A gdy już wyhodujemy naszą rzeżuchę i szczypiorek to wspólnie możemy przygotować pyszne wiosenne kanapki dla całej rodziny.  

2. Zwiastuny wiosny - rozpoznajemy wiosenne kwiaty,ptaki. Zapraszamy do wspólnego obejrzenia filmiku :)

Filmik pokazujący zwiastuny wiosny - kwiaty i ptaki. Wspólnie uczymy się  nazywać wiosenne kwiaty: krokus, przebiśnieg, rannik zimowy, przylaszczka, sasanka, zawilec, pierwiosnek, hiacynt, tulipan, szafirek, żonkil

 

3. Pomysły na wiosenne prace plastyczne, techniczne i zabawy dla dzieci.

Sezon na wiosenne prace plastyczne można uznać oficjalnie za rozpoczęty! Zapraszam zatem do twórczości plastycznej związanej z pierwszymi oznakami nadchodzącej wiosny

 

4.Wszyscy spędzamy czas w kuchni, przyjrzyjmy się produktom spożywczym - można je wykorzystać nie tylko spożycia. Obierając ziemniaki na obiad kilka z nich możemy poświęcić na przygotowanie stempelków. Wycinamy z ziemniaka prostokąt, a następnie na końcu wycinamy dowolny kształt np. wiosennego kwiatu. Maczając stempelek w farbie i nanosząc na kartkę można utworzyć ciekawą kompozycję. Nie tylko ziemniaki nadają się do zabawy. Niezwykle popularny makaron również dostarcza inwencji twórczej. Wybieramy kształt, który podoba się nam najbardziej i kolorujemy w jasne wiosenne barwy. Po wyschnięciu cząsteczki makaronu nawlekamy na nitkę i w ten sposób wykonujemy  biżuterię. Płatki śniadaniowe także nadają się do zabawy. Wybierając odpowiedni kształt i kolor, można wykonywać przeróżne kompozycje.

5.Wieczorami zagrajcie z rodzicami i rodzeństwem w kalambury. To zabawa dobra dla osób w każdym wieku, relaksująca, wprowadzająca miłą atmosferę, przy której można uśmiać się do łez.

6.Aby  jeszcze bardziej zacieśnić rodzinne więzy wykonajcie drzewo genealogiczne własnej rodziny. Spróbujcie przeanalizować  historię swojej rodziny, zapytać starszych o wspomnienia, wspólnie obejrzeć rodzinny album, a drzewko ubrać liśćmi z bibuły, baziami no i oczywiście zamieścić rodzinne fotografie.

7.Sesja zdjęciowa. Wspólna  sesja zdjęciowa jest doskonałym sposobem na zacieśnianie więzi. Po latach będzie cudowną pamiątką, którą będziecie wspominać z łezką w oku. Możecie ją zrobić spontanicznie lub zabawić się w modeli. Wybierzcie ulubioną reklamową fotografię i spróbujcie ją odwzorować. Na pewno w trakcie ogarnie was szał pomysłów i wyjdzie z tego coś wspaniałego.

8.Wspólne ćwiczenia. Taka forma spędzania wspólnie czasu nie tylko zbliży was do siebie, ale także sprawi, że zadbacie o swoją formę i zdrowie. Nie musicie nawzajem rozciągać się na dywanie w salonie - wystarczy wspólny jogging, aby poprawić kondycję i wzajemne relacje.

9.Karaoke. Aby wziąć udział w tej rozśpiewanej zabawie, nie trzeba posiadać specjalistycznego sprzętu czy oprogramowania. Obecnie na serwisach z filmami wideo można znaleźć wiele podkładów instrumentalnych z napisami, które spokojnie wystarczą do urządzenia imprezy karaoke.  

10.Wspólne majsterkowanie. Nie trzeba być stolarzem, aby wspólnie pobawić się w „Zrób to sam”. Udajcie się całą rodziną do garażu i wykonajcie coś wspólnymi siłami. Może to być karmnik dla ptaków, nowa półka na książki, podstawki pod kubki, świąteczne ozdoby – coś, co uznacie, że przydałoby się w waszym domu. Niekoniecznie musicie działać w drewnie. Ogranicza Was jedynie Wasza wyobraźnia.

Życzymy miłej zabawy i nauki

Zespół wychowawców świetlicy