Półka z książkami

W bibliotece szkolnej możecie wypożyczyć wiele ciekawych książek. W cyklu artykułów „ Półka z książkami” będziecie mogli poznać niektóre z nich. Może, krótkie opisy Was zaciekawią i zachęcą do wypożyczenia. Na początek coś dla tych, którzy lubią historię. Wydawnictwo Literatura proponuje serię – „ Wojny dorosłych – historie dzieci”. Jak czytamy na stronie wydawnictwa celem tej serii jest przybliżenie tematu wojny tak by była ona zrozumiała.

Co ważne bohaterami takich książek są dzieci takie jak Wy, dzieci, które los rzucił w czas zawieruch wojennej. W bibliotece możecie wypożyczyć książki:

 „Syberyjskie przygody Chmurki”, to prawdziwa historia o niezwykłym dzieciństwie na mroźnej Syberii. Bohaterką jest Chmurka, mała dziewczynka wysiedlona razem tysiącami Polaków na Syberię.

„ Zbuntowane słowa” Joanny Papuzińskiej – książka o czasach stanu wojennego w Polsce. Historia opowiedziana przez małego chłopca, który słucha opowieści rodziców i dziadków, tłumaczących mu, co się dzieje w ich zniewolonym kraju.

„Wilczek” Katarzyny Ryrych -świat małego Wiktora, zwanego żartobliwie wilczkiem (od piosenki Obława Kaczmarskiego) zmienia się w ciągu jednego dnia. Tajemniczy Wron sprawi, że w niedzielny poranek chłopiec nie obejrzy Teleranka, na który z niecierpliwością czeka, zabroni ludziom wychodzić z domu, a nocą ulicami miasta przejadą czołgi.

„Zaklęcie na W” Michała Rusinka, to z kolei historia małego Włodka, któremu pewnego roku kończą się wakacje, a zamiast szkoły – zaczyna wojna. 

Zachęcam do wypożyczania i czytania. W. Litwin - nauczyciel bibliotekarz