Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski.

1 maja obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy. Zostało ono wprowadzone w 1889 roku dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago w Stanach Zjednoczonych. Święto to jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które dążyły  między innymi do wprowadzenia 8-godzinnego dnia pracy.

Natomiast 2 maja jest świętem symboli narodowych.  Od 2004 roku tego dnia obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.

Data 3 maja upamiętnia rocznicę uchwalenia pierwszej polskiej konstytucji. Ta ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w roku 1791 była efektem pracy i zabiegów patriotów, którzy dążyli do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Konstytucja 3 Maja była pierwszą w Europie, a drugą na świecie, po Konstytucji Stanów Zjednoczonych. Obowiązywała tylko 15 miesięcy. Na dłużej nie pozwoliła Rosja, która już w roku 1793 dokonała wraz z Prusami drugiego rozbioru Polski. Ustawa ta miała jednak ogromne znaczenie. Wprowadzała podział władzy na ustawodawczą, sądowniczą i wykonawczą. Zapewniała prawa polityczne szlachcie i mieszczanom, brała pod opiekę chłopów. Znosiła liberum veto i wolną elekcję.

W bieżącym roku szkolnym Majowy Tydzień Patriotyczny ze względu na okoliczności spowodowane pandemią będziemy obchodzić w izolacji. Mimo to nauczyciele historii proponują, aby uczniowie naszej szkoły upamiętnili  Święta Majowe dodatkową aktywnością. Chętne osoby mogą wykonać jedno z podanych poniżej zadań, za co otrzymają ocenę z historii i pochwałę. Zdjęcia prac należy przesłać do 10 maja na maile klasowe.

Proponujemy następujące zadania:

  1. Zaprojektowanie plakatu promującego Konstytucję 3 maja;
  2. Przygotowanie prezentacji lub filmiku o polskich symbolach narodowych lub Konstytucji 3 maja;
  3. Opisanie obrazu Jana Matejki "Konstytucja 3 maja" z uwzględnieniem wiadomości historycznych o okolicznościach i osobach na nim przedstawionych;
  4. Wykonanie ilustracji do wybranej przez siebie polskiej pieśni patriotycznej i opatrzenie jej krótką informacją dotyczącą autorów utworu i okoliczności jego powstania.

 Święta Majowe są  szczególnymi dniami, podczas których umacniamy  poczucie  narodowej wspólnoty i dumy z naszej ojczyzny, jej historii, kultury i tradycji. Biel i czerwień flagi to barwy polskiej wolności, które przypominają nam, jak długą i trudną mieliśmy do niej drogę. Pamiętajmy o wielu  pokoleniach naszych przodków, którzy przyczynili się do tego, że dziś możemy żyć i świętować w suwerennej Rzeczypospolitej.

Beata Jabłońska, Agnieszka Smoleńska, Ewa Zalewska