REALIZACJA PROGRAMU EDUKACYJNEGO "TRZYMAJ FORMĘ"
W ROKU SZKOLNYM 2010/2011

W bieżącym roku szkolnym nasi gimnazjaliści pod opieką pani pedagog Małgorzaty Czulewicz i pani Ewy Zalewskiej realizowali kolejną edycję programu "Trzymaj Formę", którego głównym celem jest edukacja uczniów w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

W ramach pierwszego modułu "Żyj zdrowo" - uczennice z klas Ia, Ib i Ic poznały w ramach zajęć wychowania do życia w rodzinie pod kierunkiem pani Ewy Zalewskiej problemy i zagrożenia nękające współczesną młodzież i postanowiły sprawdzić, czy młodzież naszej szkoły zna i stosuje w życiu codziennym zasady zdrowego odżywiania się oraz aktywne sposoby spędzania czasu wolnego. Dziewczęta opracowały ankiety, które następnie przeprowadziły wśród uczniów gimnazjum. Przeliczyły wyniki i opracowały je w formie prezentacji.

   
Kliknij zdjęcie, aby otworzyć prezentację

Uczniowie klasy klas II a, II b i II d realizowali drugi moduł program "Trzymaj Formę": Reklama - receptą na ...". Na zajęciach wiedzy o społeczeństwie dowiedzieli się czym jest reklama, jakie techniki perswazyjne wykorzystują jej twórcy i jak się przed nimi ustrzec. Następnie w ramach pracy w  grupach  przygotowali  ciekawe i różnorodne reklamy zdrowej żywności. Nakręcili oryginalne spoty reklamowe, wykonali ulotki, plansze, hasła nawołujące do zdrowego odżywiania.

       
   
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Natomiast w ramach realizacji trzeciego modułu programu uczennice klasy II b: Ula Waczyńska, Jowita Nikołajuk, Marta Sokół, Iza Truskolaska i Ewelina Szczurak przygotowały pod kierunkiem pani pedagog Małgorzaty Czulewicz - zajęcia sportowo-rekreacyjne dla przedszkolaków (grupa 5 - latków) w Przedszkolu Samorządowym w Choroszczy pod nazwą "Mini Olimpijka Zdrowia Przedszkolaka". W trakcie zajęć maluchy uczyły się współpracy i współdziałania w grupie, poprzez zabawę, poznawały wpływ zdrowego stylu życia na młode organizmy. W trakcie zabawy "Mini Olimpijka Zdrowia Przedszkolaka" dzieci zostały podzielone na 5 grup, każda miała swojego opiekuna - gimnazjalistkę. Do zadań poszczególnych grup należało zdobycie 5 baz zdrowia. W każdej bazie ukryte były pytania bądź zadania do wykonania:

1 baza - zagadki, puzzle, skakanka

2 baza - zagadki, zjeżdżalnia, właściwy ubiór

3 baza - zagadki, zdrowe - niezdrowe, marsz

4 baza - zagadki, piosenka, piłka i klaskanie

5 baza - zagadki, rzut kostką, woreczki.

Oprócz tego przedszkolaki poznały "Wiersz o Ptysiu" p. B. Hnatyk i p. M. Karzeckiej. Dowiedziały się, co to są witaminy, w jakich produktach można je znaleźć, ile posiłków i jakie należy spożywać w ciągu dnia, i jak przestrzegać podstawowych zasad higieny podczas jedzenia.

           
       
Kliknij zdjęcie, aby powiększyć

Małgorzata Czulewicz i Ewa Zalewska

Zespół Szkół w Choroszczy 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.