FESTYN RODZINNY 2011 już za nami!

          Uczestnicy oraz organizatorzy zasłużyli na ogromne słowa uznania. Wszyscy razem pokazaliśmy, że chcieć to móc, zwłaszcza działając w grupie, ale... zacznijmy od początku. Bodźcem i impulsem do powtórzenia ubiegłorocznego spotkania stały się znamienne słowa grupy rodziców: "Warto w taki sposób działać na rzecz dzieci i szkoły, a w kolejnej edycji chcemy wziąć aktywniejszy udział pracując ramię w ramię z nauczycielami". Od tego się wszystko zaczęło...

         Tegoroczne przygotowania rozpoczęły się już we wrześniu 2010 r. Festyn Rodzinny został ujęty w Planie Promocji Szkoły. Następnie zespół nauczycieli odpowiedzialnych za promocję, w porozumieniu z Radą Rodziców nakreślił propozycję działań, które przewidziano do realizacji. Dopiero  wtedy  ruszyła cała  machina  przygotowań. Pierwsze  kroki  skierowaliśmy  oczywiście  do  sponsorów. Wiele  dróg  i  sposobów  nas do nich doprowadziło, a w tym roku ich grono w znaczący  sposób  się  powiększyło. Miło nam przedstawić  tych, którzy  nas wsparli. Oto oni:

-         Burmistrz Choroszczy

-         Wyższa Szkoła Administracji Publicznej, Białystok

-         Dom Pomocy Społecznej, Choroszcz

-         sklep spożywczo - przemysłowy Leszek Rajczuk, Choroszcz

-         zakład fryzjerski "Ewa" Choroszcz, Rynek 11 Listopada

-         sklep "Magda" Lech Wasiluk, Choroszcz

-         "DEWIKO" PPH Wojciech Dziejma, Choroszcz

-         "VITA-SMAK" Krzysztof Zagórski, Śliwno 11

-         sklep spożywczy Grzegorz Krysiewicz, Choroszcz

-         "KABO", Choroszcz

-         zespół redakcyjny gazetki "Długa Przerwa" ZS, Choroszcz

-         sieć kin "Helios", Białystok (galeria ALFA, BIAŁA)

-         Polmozbyt PLUS FIAT DEALER, Białystok

-         Biblioteka Uniwersytecka im. J. Giedroycia, Białystok

-         sieć sklepów Empik, Białystok (BIAŁA,  ALFA,  HETMAŃSKA, RYNEK KOŚCIUSZKI)

-         "Kaja Sport" - hurtownia sportowa; Białystok, ul. Hetmańska 40

-         Centrum Edukacyjno - Turystyczne (Magdalena Matys) ul. Św.Mikołaja 1, Białystok

-         PIEKARNIA Elżbieta i Jan Szydłowscy, Choroszcz, Zastawie 1

-         P.U. Mateusz Waczyński, Choroszcz

-         "Chorten Bis", Choroszcz

-         P.H.U.R "FELIX" Marek Danilczuk, Białystok - Fasty

-         Nadleśnictwo Hajnówka

-         Nadleśnictwo Dojlidy

-         Lucyna i Tomasz Sołomianko, Białystok

-         Janina i Wacław Sadowscy, Złotoria

-         Kazimierz Kozłowski, Choroszcz

-         Monika i Artur Garbowscy, Choroszcz

-         Kurier Poranny,

-         Radio Jard

-         Gazeta w Choroszczy

     Wszystkie przygotowania znalazły swój finał w sobotę 28 maja 2011 na terenie Zespołu Szkół w Choroszczy. Placówka tętniła życiem już od godzin porannych, na placu obok boisk sportowych za budynkiem szkoły, gdzie zamontowano scenę, rozpoczęła się cała impreza od powitania wszystkich zebranych przez panią dyrektor Beatę Gawryluk. Do wspólnej zabawy zaprosił zgromadzonych uczestników przewodniczący Rady Rodziców Piotr Waczyński, zaś przedstawicielka Samorządu Uczniowskiego Anna Maria Korolczuk zachęciła rodziców i uczniów do udziału i wspólnej rywalizacji w przygotowanych konkurencjach sportowych oraz pozostałych atrakcjach II edycji Festynu Rodzinnego.

    Dobrym duchem naszego przedsięwzięcia był pan Marek Nikołajuk, który wraz ze swoim zespołem "Holiday" zapewnił profesjonalną oprawę muzyczną dla występujących na scenie "młodych talentów". Dzięki dobremu nagłośnieniu i niezawodnemu sprzętowi słychać nas było w całej okolicy, a mieszkańcy okolicznych bloków stali się współuczestnikami koncertu laureatów Tygodnia Talentów.

       Koncertowa scena pomieściła w pierwszej kolejności tegorocznych laureatów Szkolnego  Plebiscytu "Orliki 2011" w kategoriach: Artysta Roku, Pasjonat Roku, Społecznik Roku, Sportowiec Roku, Wydarzenie Roku oraz Przyjaciel Szkoły. Następnie swoje statuetki oraz ufundowane przez sponsorów nagrody, z rąk pani dyrektor, otrzymali laureaci odbywającego się wcześniej szkolnego Tygodnia Talentów. Emocje nagrodzonych uczniów udzieliły się pozostałym gościom, którzy docenili ich burzliwymi brawami. Zanim zwycięzcy wystąpili przed publicznością, aby zaprezentować swój repertuar, mogliśmy obejrzeć pokaz karate przygotowany przez podopiecznych pana Krzysztofa Jabłońskiego. Lata treningów potrafią dać wspaniałe efekty o czym przekonaliśmy się na własne oczy, oglądając pokazowe ewolucje, rozbijanie dłonią cegieł, czy też różne chwyty obronne.

Część publiczności niezawodnie towarzyszyła od początku do końca artystom prezentującym swój repertuar na scenie. Występujących uczniów zapowiadały na przemian prowadzące imprezę Kamila Jabłońska i Ewa Buńkowska. Tymczasem, niezależnie od innych punktów programu, w aneksie sportowym, odbywały się, zainicjowane przez panie Kamilę Redutę - Chmielewską oraz Beatę Guziejko gry i zabawy rodzinne na wesoło, cieszące się ogromnym powodzeniem szczególnie wśród najmłodszych uczestników festynu. Sąsiednie boisko oblegały zaś 2 drużyny - uczniów oraz rodziców, absolwentów i nauczycieli - uczestniczące w meczu towarzyskim w piłkę nożną o Puchar Przechodni Dyrektora Zespołu Szkół. Gościnnie w roli sędziów wystąpili nasi byli uczniowie Rafał Zachowicz i Wojciech  Jastrzębski.  Jak  na prawdziwym  Mundialu  nie  mogłiśmy  zapomnieć o opiece medycznej.  Dzięki uprzejmości naszej pielęgniarki szkolnej pani Miry Czerwińskiej oraz dwóch mam, zawodowych pielęgniarek - pani Ireny Tureckiej i pani Elżbiety Szczurak - zdrowie naszych zawodników nie było zagrożone.

    Smacznym przerywnikiem zmagań sportowych był ciepły posiłek w postaci pysznego bigosu z kiełbasą przygotowanego przez kuchnię Domu Pomocy Społecznej w Choroszczy, ze składników ofiarowanych nam przez sponsorów. Komentarz zasłyszany wśród gości "ten bigosik jest smaczniejszy niż u rodzonej mamusi" oddaje najlepiej smak tego specjału. Oczywiście nie mogło zabraknąć słodkiego deseru serwowanego w wyczarowanej przez rodziców "Kafejce Rodzinnej", obsługiwanej przez mamy naszych uczniów, które to właśnie przygotowały własne wypieki. Napoje ciepłe i zimne również cieszyły się dużym wzięciem.

    Po raz drugi przeprowadzone zostały, w ramach festynu rodzinnego, zawody strzeleckie pod opieką pana Mikołaja Bołtruczuka, który ufundował dyplomy i medale w konkurencjach odbywających się na strzelnicy. Zawody te miały bardzo duże powodzenie, trwały od początku imprezy, a medale i dyplomy zostały wręczone dopiero w przerwie rozgrywek w piłkę siatkową, które były ostatnią konkurencją naszego festynu.

   Dodatkową atrakcją sportową dla małych i dużych, m. in. naszych gimnazjalistów i licealistów, nauczycieli Zespołu Szkół w Choroszczy, uczniów szkół podstawowych i gimnazjów biorących udział w IV Turnieju Podlaskiej Ligi Badmintona oraz innych chętnych okazała się nowa, aktywna forma spędzania wolnego czasu, jaką jest gra w speed badmintona. Organizatorami stanowiska byli nauczyciele Bogusław Bogacewicz i Mariusz Sawicki oraz uczniowie - gimnazjaliści, wolontariusze Podlaskiej Ligi Badmintona, na czele z tegorocznym wicemistrzem Polski w badmintonie Piotrem Wasilukiem.

          Warto   wspomnieć,   że   przez  cały   czas   funkcjonował   mobilny   punkt   poradnictwa  pedagogicznego z elementami profilaktyki prowadzony przez szkolną pedagog, panią Małgorzatę Czulewicz. Wielu rodziców oraz uczniów z chęcią skorzystało z przygotowanych przez nią propozycji. Akcja informacyjno - profilaktyczna dla rodziców, miała na celu promowanie alternatywnych form spędzania rodzinnego czasu wolnego, promowania zdrowego, wolnego od nałogów i używek stylu życia.  Ulotki rozdawane rodzicom były elementem programów prozdrowotnych i profilaktycznych realizowanych w szkole przez pedagoga, między innymi:

-        Zachowaj Trzeźwy Umysł (Dopalacze - nie chowaj głowy w piasek, Dopalacze - na starcie przegrywasz),

 

-        Trzymaj Formę (broszurka dla rodziców dotycząca zbilansowanej diety i aktywnego stylu życia),

 

-        Szkoła dobrego wyboru (Szukaj porozumienia ze swoim dzieckiem - bliżej siebie dalej od narkotyków),

 

-        Różowa Wstążeczka (informatory dotyczące stylu życia w walce z chorobami nowotworowymi).

Dużą popularnością wśród najmłodszych cieszyły się gadżety rozdawane przez pedagoga: kolorowe baloniki, silikonowe bransoletki na rękę, chorągiewki z logo ZTU, plany lekcji.

   Dzięki naszym sponsorom z Nadleśnictwa Dojlidy oraz Nadleśnictwa Hajnówka mogliśmy obdarować uczestników festynu drobnymi upominkami promującymi ekologię oraz przypominającymi, że rok 2011 jest Rokiem Lasów i warto dbać o nasze najbliższe środowisko.

   Ciekawą atrakcją przygotowaną przez panią Monikę Tekielską były warsztaty twórcze, w ramach których dzieci i młodzież mogły dać upust własnej fantazji zapoznając się na początek z techniką graficzną zwaną monotypią, wykonując następnie rzeźbę własnego ciała "wylinka" i na zakończenie tworząc na świeżym powietrzu Instalację Artystyczną W Przestrzeni Wolnej "Spokoje". Koniecznie należy wspomnieć, iż to właśnie pani Monika jest autorką projektu graficznego zaproszeń na Festyn Rodzinny. Słynne pomarańczowe "łódeczki" były atrakcyjną pamiątką naszej imprezy, zawierającą równocześnie dane o naszych sponsorach, a także patronach medialnych festynu.

   Godzina 14 była tylko umownym czasem zakończenia naszej imprezy, nawet się nie obejrzeliśmy, jak szybko ona minęła. Rozstrzygnięcie zawodów piłki siatkowej nastąpiło już po tej godzinie, z satysfakcją wręczaliśmy medale zwycięskim drużynom, gratulując wytrwałości i zacięcia sportowego, gdyż do ostatniej chwili losy zwycięstwa przechylały się raz na stronę jednej, raz drugiej drużyny.

    Wesoła zabawa, wspólne gry i współzawodnictwo, pokaz talentów i smaczny poczęstunek to nieodłączne atrybuty dobrej imprezy integrującej szkołę ze środowiskiem rodzinnym uczniów i społecznością lokalną. Nie byłoby jednak sukcesu bez wspólnej woli tworzenia czegoś wspaniałego i niezapomnianego. I za to właśnie dziękujemy serdecznie rodzicom współorganizującym festyn, nauczycielom, którzy podjęli się trudu współtworzenia, a także niezawodnym uczniom pomagającym w organizowaniu i prowadzeniu całości na wielu stanowiskach jednocześnie.

 

Zespół Szkół w Choroszczy 2011. Wszelkie prawa zastrzeżone.