Okres Wielkanocy jest to czas pełen radości i czas w którym tą radością powinniśmy dzielić się z innymi. Dobrym pomysłem do spędzenia czasu z najbliższymi mogą być wspólne wielkanocne zabawy. Warto zaangażować w tym szczególnym czasie nie tylko tych najmłodszych, ale również starsi mogą spróbować podjąć wyzwanie i przypomnieć sobie czasy w których sami byli dziećmi. Poniżej przedstawiamy kilka propozycji zabaw w gronie rodzinnym:


 

  • Wielkanocne zabawy ruchowe

 

“Szukanie jajek” 

Ukryjcie w domu kilka czekoladowych jajek. Pomocny w szukaniu może okazać się słoik wypełniony karteczkami w których będą wskazówki np.: “ W tym miejscu są schowane twoje ubranka.”. Można również stworzyć łatwiejszą wersję z hasłami : “ciepło” , “zimno”. 

“Przenoszenie jajek” 

Do tej zabawy potrzebujemy kuchenne łyżki i ugotowane jajka. W jednym pomieszczeniu w domu ustalamy miejsce startu i niesiemy jajko na łyżce do wyznaczonej wcześniej mety. Urozmaiceniem zabawy może być  tor przeszkód, zasłonięcie oczu lub wyścigi na czas. 

“Najdalej”

Wszyscy domownicy ustawiają się na jednej linii i na hasło startowe zaczynają toczyć jajko po ziemi do wyznaczonej mety. Wygrywa osoba, której jajko jako pierwsze będzie na mecie.

“Zajączkowy tor przeszkód” 

Domownicy ustawiają w domu lub w ogrodzie tor przeszkód - mogą być wykorzystane krzesła, poduszki i inne dowolne rzeczy. Zabawa polega na tym, że trasę pokonujemy kicając jak zajączek, zamiast po prostu biec. Wygrywa ten zajączek, któremu najszybciej uda się pokonać trasę. 

“Doczep ogonek zajączkowi”

Na arkuszu brystolu rysujemy sylwetę zajączka. Miejsce na ogonek można wykleić taśmą dwustronną i np. rozdawać dzieciom małe kuleczki waty, żeby wspólnie wypełniły ogonek lub przygotować jeden duży z pinezką. Oczywiście podczas przypinania ogonka zadbajmy o to, żeby dzieci miały zawiązaną chustę na oczach.

 

  1. Wielkanocne kolorowanki.

Prostym i szybkim rozwiązaniem w sytuacji przedświątecznego zamieszania są samodzielne, twórcze zabawy z kredkami. Przedstawiamy kilka gotowych propozycji do druku. 

 



Inną propozycją wielkanocnej pisanki jest  narysowanie konturu jajka na kartce formatu A4, a następnie ozdobienie go wybraną techniką:

  • wyklejanie plasteliną
  • ryż przyklejony do plasteliny lub inne ziarenka dostępne w kuchni
  • posypanie brokatem lub kuleczkami z bibuły
  • technika collage czyli łączenie ze sobą materiałów o różnej fakturze 
  • ozdobienie figurami geometrycznymi
  • ozdobienie zabawnym napisem
  • z ulubionym bohaterem bajki
  • ozdobione wyciętymi literkami z różnych gazet
  • ozdobione skrawkami gazet - wydzieranka
  • pomalowanie farbami
  • ozdobienie kawałkami materiałów tekstylnych np. koronką
  • ozdobienie wstążkami, piórkami, koralikami, strużynkami z temperowanych kredek
  • ułożenie i przyklejenie wzoru z włóczki

 

  1. Pisanki

Tradycyjnie na święta przygotowujemy pisanki. w pracę zaangażujmy nasze pociechy. W przypadku małych dzieci lepiej zrezygnować z wydmuszek. Można jednak zdobić jaja ugotowane na twardo, bądź kupić wcześniej w sklepie plastikowe lub styropianowe jajka. Dekorować można na wiele sposobów - farbami, barwnikami, flamastrami cekinami, czy naklejką. Metoda powinna być dostosowana do wieku i umiejętności dziecka. Mogą to być:

  • pisanki z bibułkowych paseczków: potrzebne będzie jajko (najlepiej plastikowe lub styropianowe klej, oraz cienkie sznureczki skręcone z bibułki. Jest to wyśmienita praca dla dzieci z klas 0-III, ponieważ oprócz pracy twórczej ćwiczą sprawność dłoni.

 

 

 

Dla trochę starszych i bardziej doświadczonych w pracach plastycznych zamiast bibułki do oklejenia jajka można użyć kolorowej włóczki lub sznurka jutowego.

 

Natomiast ci mniej cierpliwi mogą użyć drucików kreatywnych.

 

  • pisanka z cekinów: to praca zdecydowanie dla uczniów klas starszych i baaardzo cierpliwych. Do pracy potrzebne jest styropianowe jajko, szpilki oraz kolorowe cekiny. Cekiny przypinamy blisko siebie, wykorzystując różne kolory można wymyślać różne wzory. Poniżej link do filmu instruktażowego.

  

  • Ozdobna jajeczna girlanda

 

Wytnijcie kilkanaście jajek (mniej więcej 10 cm wielkości).. Mogą być różnokolorowe, ale nie muszą. Następnie ozdóbcie jajka w dowolny sposób: kwiatki, kropki, paski itd. Kiedy jajka będą gotowe, możecie je przykleić do paska z bibuły karbowanej. Jedno obok drugiego. Wystarczy przymocować pasek do okna lub w inne, dowolne miejsce i ozdobna girlanda gotowa 

 

  • “Złap kurczaka” – zabawa zręcznościowa dla dzieci

 

 

Potrzebne materiały

Zabawa krok po kroku

Zasady

butelka po kefirze, pojemniczki po kinder niespodziance, sznurek, nożyczki, gwoździk, czarny i czerwony marker, taśma czerwona

Zaczynamy od przecięcia butelki na pół i wycięcia kształtu skorupki, ozdabiamy ją kolorowymi markerami. Gwoździem przedziurawiamy plastikową zakrętkę oraz pojemniczek po kinder niespodziance . Przewlekamy przez powstałe dziurki sznureczek i zawiązujemy supełki z jednej strony przy nakrętce, a z drugiej przy pojemniczku po kinder niespodziance. Na pojemniczku malujemy czarnym markerem oczy, czerwonym dziób oraz wycinamy z czerwonej taśmy grzebień i przyklejamy na czubku jaja. Przykręcamy nakrętkę do wyciętej części butelki.

Zabawa polega na złapaniu jajka do środka pojemnika. Dzieci muszą umiejętnie je rozbujać, a następnie sprawić, aby kurczak wylądował w jaju. Zabawa ćwiczy zręczność oraz koordynację wzrokowo-ruchową u dzieci. Trzeba dostosować długość sznureczka do wzrostu dzieci.

 




 

  • Eksperymenty z jajkiem w roli głównej dla młodszych i dla starszych

 

Wszystkie eksperymenty wymagają łatwo dostępnych materiałów i oczywiście jajek. Wykonuj je w obecności osoby dorosłej.

-Pływające jajko- Gdy włożymy jajka do wody, to oczywiście toną.  Dzieje się to z prostej przyczyny: jajko ma większą gęstość niż woda. Wystarczy wsypać sól do wody i zwiększyć jej gęstość tworząc solankę, a jajko będzie pływało.

 

- Skaczące jajko- Wspaniałe doświadczenie, tym razem chemiczne. W tym celu namaczamy jajko w occie na 24 godziny. Następnie wycieramy dokładnie. I możemy próbować odbijać jajkiem Zachowuje się trochę jak kauczukowa piłeczka. Oczywiście rzucamy nim znacznie ostrożniej.

 

 

 

  • Kolorowa masa solna

 

           Proste masy plastyczne  to najtańszy i najbardziej przyjemny materiał plastyczny dla dzieci. Można z niego tworzyć rozmaite prace  według własnej wyobraźni lub korzystając z prostych szablonów, które są przydatne zwłaszcza dla młodszych dzieci.

Podstawowy przepis na masę solną:

200 g mąki - ok. 1 szkl. i 2 łyżki 

200 g soli (najlepiej drobnej) - ok. ½ szkl.

125 cm3 wody - ok. ½ szkl.

           Przygotowaną masę solną z podstawowego przepisu( nie może być ani za rzadka ani za gęsta, ja robiłam masę solną mieszając ze sobą po jednej równej części soli, mąki i wody)  barwimy za pomocą barwników spożywczych ewentualnie dobrej farby plakatowej lub akrylowej. Dzieci dostają w miseczkach różne kolory masy i za pomocą paluszków układają kuleczki, wałeczki lub placki na wydrukowanych szablonach pisanek lub innych wzorach.  Masa w trakcie wyklejania ładnie się połączy i uformuje w barwną pisankę lub figurkę. Dzięki temu pracy nie trzeba już później malować. Po wyschnięciu i stwardnieniu kolorowe pisanki  będzie można  zawiesić na kolorowej wstążeczce.

            Z masy solnej można także ulepić baranki wielkanocne. Baranki nie muszą być równe, idealne i proste. Dzieci niech wykonują prace stosownie do swojego wieku i umiejętności, a każdy baranek na swój sposób będzie uroczy. Może on być świąteczną dekoracją lub upominkiem dla najbliższych. Inspiracją do ulepienia baranka mogą być zdjęcia zamieszczone na stronie mojedziecikreatywnie.pl lub film na You Tube -  Jak ulepić baranka krok po kroku? 

 

Anna Kozłowska

Magdalena Masłowska

Izabela Iwaszkiewicz

Agnieszka Tołoczko

Kamila Waszczuk

Alicja Gniedziejko

Magdalena Połubińka